Architektura systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wzorce projektowe

Wydawnictwo: Helion
Patterns of Enterprise Application Architecture
83-7361-715-9
Irmidjusz

Systemy informatyczne służące do zarządzania przedsiębiorstwem to zwykle ogromne aplikacje. Operują na milionach rekordów, przesyłają gigabajty danych i są obsługiwane przez dziesiątki użytkowników. Sprawne działanie takiej aplikacji jest niezwykle istotne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego musi ona być stabilna, a przed wdrożeniem -- gruntownie przetestowana. Przy tworzeniu aplikacji tego typu wykorzystuje się opracowane już rozwiązania, zwane wzorcami projektowymi. Wzorce projektowe to modele poszczególnych komponentów aplikacji -- należy jedynie zaimplementować je w wybranym języku programowania.

Książka "Architektura systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wzorce projektowe" to przegląd wzorców wykorzystywanych przy projektowaniu aplikacji korporacyjnych. Opisuje zasady podziału aplikacji na warstwy i zasady współpracy pomiędzy warstwami; przedstawia także modele komponentów wchodzących w skład każdej z nich.

źródło opisu: www.helion.pl

źródło okładki: www.helion.pl

macias | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Polski tytuł tej książki może śmiało konkurować z "Wirującym seksem", ale szczęśliwie zawartość da się czytać. Jedynym zgrzytem jaki spostrzegłem jest mieszane tłumaczenie schematów -- raz są tłumaczone, raz nie, a raz są podawane w Pinglish, np. "setTytuł".

Ta pozycja to zbiór wzorców projektowych w większości dotyczących pracy z bazami danych. Niestety materiał jest wyłożony dość gawędziarsko (albo bełkotliwie jak kto woli) -- mikro przykłady zmieniają się z rozdziału na rozdział, brak jest krótkiego i klarownego zestawienia całości, a autorzy mają nieprzyjemną manierę porównywania danego mechanizmu z innym, który zostanie przedstawiony 100 stron dalej (czytelnik więc nie ma szans, aby ocenić, czy argumenty pro i kontra mają pokrycie w rzeczywistości).
O ile praca GoF ma solidne fundamenty, to w niniejszej pozycji jest za dużo chciejstwa -- chęci przekucia wymyślonego schematu w warty powielenia wzorzec projektowy. Jest to tym bardziej widoczne, gdy autorzy zwodzą czytelnika...

smalaca | 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, Progamming itp
Przeczytana: 16 lipca 2014

Z pewnością warta przeczytania pozycja. Bez względu na to czy aby dowiedzieć się czegoś nowego, czy w celu poukładania posiadanej już wiedzy.

Dariusz Gruca | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017