Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać38
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant7
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Matthew Foemmel
1
7,2/10
Pisze książki: informatyka, matematyka
Najpopularniejsza książka
Architektura systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wzorce projektowe
7,2 z 12 ocen
83 czytelników 2 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
62 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Architektura systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wzorce projektowe
7,2 z 12 ocen
83 czytelników 2 opinie
2005
Najnowsze opinie o książkach autora
Architektura systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Wzorce projektowe Martin Fowler
7,2
Polski tytuł tej książki może śmiało konkurować z "Wirującym seksem", ale szczęśliwie zawartość da się czytać. Jedynym zgrzytem jaki spostrzegłem jest mieszane tłumaczenie schematów -- raz są tłumaczone, raz nie, a raz są podawane w Pinglish, np. "setTytuł".
Ta pozycja to zbiór wzorców projektowych w większości dotyczących pracy z bazami danych. Niestety materiał jest wyłożony dość gawędziarsko (albo bełkotliwie jak kto woli) -- mikro przykłady zmieniają się z rozdziału na rozdział, brak jest krótkiego i klarownego zestawienia całości, a autorzy mają nieprzyjemną manierę porównywania danego mechanizmu z innym, który zostanie przedstawiony 100 stron dalej (czytelnik więc nie ma szans, aby ocenić, czy argumenty pro i kontra mają pokrycie w rzeczywistości).
O ile praca GoF ma solidne fundamenty, to w niniejszej pozycji jest za dużo chciejstwa -- chęci przekucia wymyślonego schematu w warty powielenia wzorzec projektowy. Jest to tym bardziej widoczne, gdy autorzy zwodzą czytelnika na ewidentne manowce -- tak jest chociażby przy okazji omawiania konstrukcji obiektów i propozycji, aby tworzyć je przez introspekcję, czy konfliktów przy edycji danych i podania "wzorca", aby dopuszczać do edycji tylko 1 kopię (w tym "wzorcu" zaczytali się chyba twórcy SourceSafe'a).
Treść, wzorce, oceniam jako średnie -- można przeczytać, aby mieć punkt odniesienia, zastanowienia się, krytyki, czy punkt startowy, ale nie są to gotowce tej miary co te prezentowane w GoF.
Strona techniczna to raczej same wady -- diagramy są reprodukowane z bitmap, które i tak zostały niestarannie przygotowane (nagminne jest urywanie grotów strzałkom). Polskie wydanie do wydruku programów używa fatalnej czcionki, syntax highlighting nie istnieje, więc mamy tasiemce, bezbarwnego, nudnego jak flaki z olejem kodu, który na dodatek jest losowo składany (raz klamra tu, raz klamra tam, "if" jest przełamywany, a innym razem nie, itd). Robi to odstręczające wrażenie.
Zresztą na tyle, na ile przemogłem się, higiena kodu stoi na niskim poziomie, autorzy wprowadzająca np. gettery do jakiegoś pola, ale pole to pozostawiają w danym typie jako publiczne. Część kodu jest w Javie, część w C#, w obu przypadkach styl jest antyczny (np. ciągłe rzutowanie typów z "object") wymuszone wiekiem książki.
Wg mnie cena jest zdecydowanie zawyżona -- najbardziej zraził mnie kod. Gdyby autorzy wprowadzili jeden większy przykład na początku, a następnie używali go jako bazy, aby pokazać jakie różnice (i zalety) wnosi dany wzorzec byłoby dużo lepiej. No i oczywiście, gdyby kod był porządnie wydrukowany. Teraz dopiero za połowę ceny okładkowej zakup ma w miarę sens, w obecnej formie przeziera chęć nachapania się za bylejakość.