Akira tom 8. Śmierć Takashiego

Tłumaczenie: Rafał Rzepka
Cykl: Akira (tom 8)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
manga, komiks, klasyka, supermoce, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.
Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 2001

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Hari_Seldon | 2016-11-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2016

Tom z tytułem zdradzającym fabułę. Trzy czy nawet cztery strony konfliktu walczą tu o Akirę na ulicach Neo-Tokio. Wcześniej narzekałem, że tytułowy bohater jest mało aktywny, ale tutaj zaczyna działać i robi to przeogromne wrażenie – można zrozumieć czemu się go tak obawiano. Na tym tle tym bardziej przerażający jest powrót jednej z postaci, która może w zaistniałej sytuacji łatwo zmanipulować Akirę. Sceny akcji są chyba tutaj najbardziej efektowne ze wszystkich tomów – szczególnie świetnie rozrysowana jest manifestacja mocy Akiry – aż czuć tę siłę. Wrażenie moim zdaniem psuł trochę niepotrzebny slapstick wykorzystany w czasie walki – zupełnie nie pasowała klimatem. Po raz kolejny polecam.

Kris1982 | 2016-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy