Chleb, który łamiemy

Bröd som bryts
83-85203-20-6
religia
Dorota_1988

"Dopóki chleb nie zostanie połamany, nikt się nie posili, nikt nie znajdzie pokrzepienia". Ten cytat z Orygenesa (185-254) umieścił na początku swojej książki flamandzki karmelita bosy, od wielu lat mieszkający w Szwecji, o. Wilfrid Stinissen. Jak tytuł wskazuje, książka o. W. Stinissena traktuje o Eucharystii. Sam Autor przyznaje: "Nie łatwo jest pisać o Eucharystii. Jest ona tak bogatym i złożonym misterium, że właściwie nie mieści się w ramach systematycznego i wyczerpującego omówienia" (s. 9). Dlatego przedstawia Eucharystię, przyporządkowując ją do znanych nam kluczowych pojęć: Eucharystia - posiłek (wieczerza), Eucharystia - uczta ofiarna, Eucharystia - obecność, Eucharystia - agape, miłość, która się daje sama itd.
W prezentowanej książce o. W. Stinissen ukazuje jednak Eucharystię w jeszcze szerszym kontekście, nie tylko jako sakrament, który urzeczywistnia jedność Chrystusa i wiernych. Autor podejmuje próbę opisania wpływu Eucharystii jako fundamentalnej normy na postępowanie chrześcijanina. "Jeżeli Chrystus przychodzi do nas jako Ten, który się ofiaruje, jeżeli jednoczy się z nami pod postacią łamanego chleba, to po to, abyśmy byli jak On, ludźmi ofiarowania i służby" (s. 10). Z prawdy tej wypływają konkretne konsekwencje: eucharystyczna mistyka prowadzi do eucharystycznej etyki; przyjęcie prawdy wiąże się nierozerwalnie z postępowaniem chrześcijanina. Jeśli ktoś ma wątpliwości, w jaki sposób postępować, niech przylgnie do Eucharystii, niech stanie się jak Jezus Chrystus - Chleb połamany "za życie świata" (J 6,51).
O. W. Stinissen porusza zatem problematykę dogmatyczną, liturgiczną, biblijną i pastoralną. W kontekście Eucharystii szkicuje jednocześnie ewangeliczny obraz człowieka w jego dynamice świętości, w dynamice stawania się dla drugiego. Można więc powiedzieć, że książka Chleb, który łamiemy jest książką o świętości człowieka -chrześcijanina budowanej na wzór Chrystusa Eucharystycznego. Z uwagi na język o. Stinissa jest to krotki, przystępny, wręcz popularny wykład eucharystycznej antropologii i etyki. Nie jest to jednak podręcznik z zakresu moralności i duchowości chrześcijańskiej. Ta niewielka książka jest raczej przewodnikiem po tych obszarach. Dlatego jest to pozycja dla każdego, bardzo ekumeniczna w swej treści. Pozwala rozpoznać, w czym tkwi specyfika życia prawdziwie chrześcijańskiego.
Po lekturze tej, jak wspomniałem, tej niewielkiej książki pragnie się odnowić własne życie eucharystyczne, pragnie się budować własną egzystencję według rytmu eucharystycznego, pragnie się swoją trudną codzienność, każde cierpienie, każdą myśl, słowo i czyn (zob. s. 75) włączyć w ofiarę Jezusa Chrystusa, by we wspólnocie z Nim i innymi, w komunii, będąc w drodze, już teraz osiągnąć zaczątki pełni szczęścia wiecznego.

źródło opisu: książka

źródło okładki: zdjęcie autorskie