Państwa Pojugosłowiańskie. Szkice Politologiczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
978-83-233-2495-9
Michał

Książka Ewy Bujwid-Kurek pt. Państwa pojugosłowiańskie. Szkice politologiczne jest pierwszym na gruncie polskiej literatury politologicznej opracowaniem analizującym w sposób całościowy problematykę państw pojugosłowiańskich, tzn. nowych organizmów państwowych, które powstały w wyniku rozpadu Jugosławii. Problem rozpadu Jugosławii, towarzyszące mu wojny i konflikty, formowanie się na tym obszarze nowych państwowości, to zagadnienie o wielkim znaczeniu politycznym dla współczesnej Europy. Aktualność publikacji potwierdza uwzględnienie spraw niemal bieżących lub mających nadzwyczaj krótką historię, jak rozkład Federacji Serbii i Czarnogóry i pojawienie się na jej miejsce dwóch samodzielnych państw - Republiki Serbii i Republiki Czarnogóry, a także kwestia Kosowa. Tym nowym przewartościowaniom na politycznej mapie pojugosłowiańskich Bałkanów poświęcone zostały dwa osobne, rozbudowane rozdziały. Zapewnia to pracy kompletność, gdyż doprowadziło - co nie było zadaniem łatwym - proces formowania się nowych pojugosłowiańskich jednostek państwowych do finalnego stadium.

źródło opisu: http://www.wuj.pl

źródło okładki: http://www.wuj.pl