Czas

Tłumaczenie: Małgorzata Dera
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Key Concepts". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sic!
Time
czas, filozofia,
popularnonaukowa
hunter

Książka stawia zasadnicze pytania o naturę czasu, sposób jego konceptualizacji i jego znaczenie w praktyce, stanowiąc dobrą podstawę do zrozumienia roli czasu we współczesnym świecie.

zbyszek | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

"Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem." Ten słynny fragment z "Wyznań" św. Augustyna nie pojawia się w tej książce, chociaż sam Augustyn jest tam obecny. Na początku mnie to zdziwiło, ale po lekturze już nie. Bo sam czas, tak jak jest rozumiany w tym pytaniu nie występuje w tej książce. Jest to analiza społeczna czasu , nie analiza metafizyczna. To znaczy, pojęcie czasu jest tam pokazane w kontekście historycznym i poprzez społeczne praktyki organizacji i kontroli podstawowego wymiaru ludzkiego życia (trwania) - tego, że coś było (że pamiętamy, zostawiamy ślady), że coś jest (coś robimy) i coś będzie (planujemy, dbamy o swoje trwanie, oczekujemy czegoś). Jeśli ktoś oczekuje od tej książki filozoficznego wglądu w istotę/esencję czasu to rozczaruje się. To natomiast co oferuje ta książka jest zakwestionowaniem naszego wręcz naturalnego traktowania czasu zegarowego jako po prostu naturalnego i zwyczajnego. Barbara Adam...

krystyna kalinowska | 2012-03-21

Dobra,ciekawa lektura