Zakazane ewangelie: Wprowadzenie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klubu da Vinci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Lux
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia
religia
Iga

Seweryn Mosz ukazuje w ksiazce proces kształtowania się kanonu Nowego Testamentu, śledzi początki chrześcijaństwa i jego narodziny w dwóch nurtach: judeopalestyńskim i hellenistycznym oraz jego żydowskie korzenie. Zastanawia się dlaczego z ogromu literatury pierwszych wieków po Jezusie Kościół dokonał ostatecznego wyboru tych, a nie innych pism uznając je za święte, a pozostałe wyklinając i zakazując ich czytania. Okazuję sie też, że mitem jest przypisywanie autorstwa poszczególnych ewangelii i pism Nowego Testamentu znanym nam autorom. Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie kiedy ostatecznie ukształtował się kanon Nowego Testamentu i kto o tym decydował. Zadziwiające jest, że jeszcze do czasów nam współczesnych samodzielne czytanie Biblii przez katolików było przez Kościół zakazane! Co jest takiego w Nowym Testamencie, że przez wieki Kościół ukrywał go przed wiernymi?

źródło opisu: http://www.xxlsklep.pl

źródło okładki: http://www.xxlsklep.pl

mateusz | 2012-02-03
Przeczytana: 26 lutego 2008

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Skarb literacki - mam nadzieje ze doczekam sie 3 czesci apokryfow.

Karl | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014