Zgłosuj na książki roku 2017

9788379190430
Bóg, wiara, religia
religia
Suerte

Wierność danemu słowu i podjętym zobowiązaniom to bardzo cenna cnota. W gruncie rzeczy cały porządek społeczny jest zbudowany na fundamencie wierności. Natomiast wybujały indywidualizm widzi wolność i wierność jako sprzeczności. Ojciec Święty Franciszek często przestrzega przed tzw. kulturą tymczasowości, przeciwną podejmowaniu ostatecznych zobowiązań, która na relacje osobiste przenosi to,...

Ojciec Święty Franciszek często przestrzega przed tzw. kulturą tymczasowości, przeciwną podejmowaniu ostatecznych zobowiązań, która na relacje osobiste przenosi to, co dzieje się z przedmiotami: wszystko można zużyć i wyrzucić. „Mam na myśli na przykład szybkość, z jaką ludzie przechodzą z jednej relacji uczuciowej do innej. (...) Myślę również o lęku, jaki budzi perspektywa stałego zaangażowania, obsesji na punkcie czasu wolnego, o relacjach, które obliczają koszty i korzyści i są utrzymywane jedynie wówczas, jeśli są środkiem, aby zaradzić samotności, aby zapewnić ochronę lub zyskać jakąś usługę” (Adhortacja apostolska Amoris laetitia, 39).
W książce Wierność Bogu ks. prof. J. Miras w ciekawy sposób ilustruje przekonanie św. Jana Pawła II wyrażone w homilii podczas Mszy św. dla rodzin w Cordobie w Argentynie: „Temu, kto nie zdecyduje się pokochać na zawsze, trudno będzie móc kochać naprawdę choćby przez jeden dzień” (8 kwietnia 1987 r.).

źródło opisu: www.apostolicum.pl

źródło okładki: www.apostolicum.pl