Idea fenomenologii: Pięć wykładów

Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Idee der Phänomenologie
Filozofia, fenomenologia
filozofia, etyka
Fox Mulder

W "Pięciu wykładach" Husserl po raz pierwszy publicznie wypowiedział idee, które miały określić całe jego późniejsze myślenie. Daje w nich zarówno jasne przedstawienie redukcji fenomenologicznej, jak i podstawowej idei konstytucji przedmiotów w świadomości.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 2008

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN )

Arczi | 2019-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2019

"Idea fenomenologii" to pięć wykładów Husserla, w których prezentuje on własną propozycję metody filozoficznej. Rozpoczynając od podziału nauki na naturalną i filozoficzną pokazuje on, że filozofia musi być ugruntowana na krytyce poznania oraz musi być niezależna od nauki naturalnej. Tym samym głównym problemem staje się wytłumaczenie jak możemy poznawać świat zewnętrzny przy pomocy spostrzeżeń, które są czymś zupełnie wewnętrznym. Husserl proponuje rozwiązanie tego problemu poprzez rozróżnienie sądów istotowych i sądów o istnieniu. Zawieszając sądy o istnieniu możemy tym samym badać przedmioty takimi jakie się one same w swej istocie pokazują, możemy uchwycić ich sens, nie odwołując się do ich realnego istnienia.

Tekst wykładów nie jest zbytnio pociągający, wydaje mi się, że Husserl niepotrzebnie gmatwa niektóre kwestie, które nie są same w sobie aż tak skomplikowane. Z tego powodu wywód jest dość rozwlekły, Husserl dużo psychologizuje i widać, że sam nie ma do końca pomysłu jak...