Iwo Jima. Najkrwawsza Kampania na Dalekim Wschodzie

Wydawnictwo: Bellona
Lions of Iwo Jima
historia
36maro

Lwy Iwo-Jimy to młodzi drapieżni amerykańscy chłopcy, najlepsi z najlepszych, którzy zaciągnęli się w szeregi Marines. Postawiono przed nimi trudne zadanie, mieli zdobyć japońską wyspę, która stanowiła przyczółek wojsk nieprzyjaciela podczas II wojny światowej. Iwo Jima to niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego, nieprzyjazny dla człowieka zakątek w archipelagu Ogasawara, nad którym...

Iwo Jima to niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego, nieprzyjazny dla człowieka zakątek w archipelagu Ogasawara, nad którym posępnie góruje wygasły wulkan zwany górą Suribachi. Tu w czasie II wojny światowej Japończycy wznieśli wyjątkowo mocne fortyfikacje oraz wybudowali dwa lądowiska. Do ich obrony rzucili ponad dwudziestotysięczny garnizon pod dowództwem Tadamichi Kuribayashi. Dla Amerykanów był to nader ważny punkt strategiczny, ponieważ umożliwiał międzylądowania bombowców, które zrzucały bomby na Tokio. Podjęli decyzję o jego zajęciu.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2010

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4888

needforspeed | 2014-02-09

Bardzo świetny zarys krwawej walki na jednej z wysp Pacyfiku. Bogata ilustracja jednej z najistotniejszych kampanii wojsk amerykańskich w zniszczeniu sił japońskich. Trochę zbyt heroizmu w tej książce, jak przypadło dla amerykańskich autorów, ale można przeczytać.

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Napisana tak sobie.
Tytuł też tak naprawdę kłóci się z treścią, która bardziej stanowi monografię jednego z oddziałów i próbę apologii walczących w nim żołnierzy.
Tym niemniej sporo szczegółowych informacji, które rekompensują niekoniecznie czytelną konstrukcję książki i przeładowanie "emocjonującymi chwilami."

AGNIESZKA | 2016-12-21
AdamD | 2014-05-17