Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny

Wydawnictwo: Katolicki Uniwersytet Lubelski
83-7363-294-8
filozofia i etyka
n0e

Niniejsza praca jest monografią stanowiska, współczesnego włoskiego myśliciela w sprawie filozoficznych korzeni totalitaryzmu. Podział pracy na trzy rozdziały pozwala na wydobycie trzech istotnych problemów, jakie zarysowały się w myśli Augusta Del Nocego dotyczącej relacji filozofii i totalitaryzmów. Tematem pierwszego rozdziału jest filozoficzny charakter totalitaryzmów XX wieku....

Tematem pierwszego rozdziału jest filozoficzny charakter totalitaryzmów XX wieku. Rozważania dotyczą zatem przede wszystkim roli marksizmu jako filozofii praxis w totalitarnych przeobrażeniach dziejów XX wieku.Chodzi tu o możliwość transpolitycznej interpretacji historii współczesnej, odsłaniającej idee, które zrodziły totalitaryzm.
Drugi rozdział, skoncentrowany jest zasadniczo na opisie kryzysu etyki w filozofii nowożytnej, kryzysu kulminującego pojawieniem się totalitaryzmów u kresu moderny, otwiera jednocześnie dyskusję nad etycznym fundamentem polityki.
Trzeci rozdział podejmuje problem sensu uprawiania filozofii po totalitaryzmie.

źródło opisu: http://www.kul.com.pl/index.php?products=product&prod_id=400

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/25788