Ontologiczne podstawy posiadania

Seria: Monografie FNP
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
filozofia i etyka
n0e

Książka Ontologiczne podstawy posiadania dowodzi, że zjawisko posiadania nie jest sztucznym tworem cywilizacji, ale zakorzenia się w istocie człowieka i świata. Autor szuka pierwotnych warunków możliwości trzech ważnych momentów posiadania: władza ma podstawę w bytowej strukturze partycypacji, czyli niepełnego zawierania, która cechuje wszystkie skończone byty, np. człowieka; przywiązanie zakorzenia się w intymnym związku człowieka ze swoimi przeżyciami i własną cielesnością; wreszcie intersubiektywność ma swoje źródło w „otwartości na innego”, która należy do rdzenia ludzkiej egzystencji. Autor proponuje dynamiczną definicję posiadania jako ruchu w polu napięć wytworzonym przez bieguny władzy, przywiązania i stosunku do innych ludzi. Niniejsza książka jest rozprawą doktorską napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Władysława Stróżewskiego i obronioną w Instytucie Filozofii UJ w styczniu 2001 roku.

źródło opisu: www.fnp.org.pl

źródło okładki: www.fnp.org.pl