Słownik cywilizacji indyjskiej. Tom 1 (A-L), Tom 2 (M-Z)

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Słowniki Encyklopedyczne 'Książnicy'". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Dictionnaire de la civilisation indienne
Indie, słownik, kulturoznawstwo
popularnonaukowa
Anna

źródło okładki: http://e-antykwariat.pl/20368-Slownik-cywilizacji-indyjskiej

Tamanna | 2016-01-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Autor podkreśla, że Indie tworząc cywilizację zasadniczo różną od kultury zarówno Europy, jak i samej Azji, której część stanowią, same w sobie są tak zróżnicowane, że do opisu ich używano kiedyś nazwy w liczbie mnogiej (co przetrwało w języku polskim). W przedstawianym dwutomowym słowniku Louis Frederic zdecydował się w hasłach objąć nie tylko całą czasoprzestrzeń historii Indii, ale i włączyć w obszar cywilizacji indyjskiej należące do niej kraje, dziś traktowane odrębnie, a więc Pakistan, a nawet i Afganistan, Bangladesz, Sri Lance, Nepal, Bhutan. Sikkim, czy Maladiwy.
Oczywiście, że nie przeczytałam tego słownika, ale leży często w zasięgu mojej ręki i czytając inne książki o Indiach szukam w nim brakującej mi wiedzy.

Czego mi brakuje? No cóż, zawsze trzeba wybrać. Przykładowo w haśle banian brakuje mi informacji, że uważane jest wśród drzew za symbol Indii. W haśle na temat pisarza żyjącego w czas zniewolenia Indii przez Brytyjczyków zdumiewa określenie go mianem...

aaagonera | 2013-01-31
Omega_Prime | 2016-07-24