Duchy

hunter

Fakty czy fikcja ?

Mollinka_90 | 2016-07-30
Przeczytana: 1999 rok

Przeczytałam tę niewielką książeczkę mając coś około 10 lat i wtedy opisy duchów, z podziałem, jaki stosują ich znawcy, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. I nie ukrywam, nieźle przestraszyły!

Obecnie, poszerzywszy nieco wiedzę na tematy spirytystyczne, mogę stwierdzić, że autorka przedstawiła tu po prostu kilka wybranych przykładów obecności istot spoza znanego nam świata, ale przy bliższym zbadaniu, część z nich można było wyjaśnić logicznymi argumentami. Często bowiem zdarzenia odbierane jako działanie psotnych duchów domowych tzw. poltergeistów, okazują się być na przykład efektem wadliwych instalacji czy notorycznych przeciągów.
Niemniej jednak, to czego się nie zna, wzbudza ciekawość i zasługuje na respekt.

Mateusz_Krzywousty | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Dobra książka do kieszeni. Zawiera parę historyjek obejmujących swoim agregatem parę rodzajów duchów. Głównie są to zjawy, upiory i poltergeisty. Opisane są media, zarówno jako postaci prawdziwe jak i fałszywe. Książka ta jest także sporym odnośnikiem do innych dzieł tego typu, napisanych przez osoby wymienione w tekście. Autorka nie narzuca nam swojego zdania, a umożliwia rozpatrzenie we własny, subiektywny sposób. Nie jest to żaden horror, raczej ghost stories w wydaniu pseudo-naukowym. Drobny eksperyment, przyjemny do czytania, bo strony lecą szybciutko. Dla zainteresowanych spirytyzmem ciekawa pozycja. Może służyć także jako wstęp do tematu.

Aleksander | 2016-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2016

Duchy, duchy, wszędzie duchy! Na pewno? Książka przedstawia podstawowy podział duchów według parapsychologów oraz przykłady spotkań z gośćmi z zaświatów, a także omawia sprawę spirytyzmu. Jednak najważniejsze w tej książce jest to, że pokazuje jak łatwo jest pomylić ducha z czymś z naszego świata( np. z uszkodzoną instalacją wodociągową) oraz jak ludzi łatwo oszukać.

Iza | 2011-12-29
Przeczytana: lipiec 1999

Książkę przeczytałam mając 14 lat, i jej ocena na podstawie moich notatek jest zgodna z moim odbiorem książki w tamtym czasie :)

tifa | 2016-08-26
Przeczytana: 27 sierpnia 2016