Spotkanie z Polską

83-7436-067-4
Japonia, Polska, wywiad
literatura faktu
EagleV

Z odległej perspektywy Polska wygląda inaczej niż z bliska - jest ciekawa, pozytywnie zaskakuje, może się pochwalić wieloma osiągnięciami. Spoglądamy na nasz kraj oczami Japonki, która osią konstrukcyjną swojej książki uczyniła wywiady ze znanymi Polakami. Opatrzone są one komentarzami, często porównującymi zjawiska społeczne i kulturowe w Polsce i Japonii. Książka niezwykle optymistyczna, łamie negatywne stereotypy o Polakach. (wysyłkowa.pl)

źródło okładki: amazonka.pl

Darya | 2012-09-21
Przeczytana: wrzesień 2012

Słabiutko, słabiutko... Ale niska ocena wynika głównie dlatego, że jest to książka bez pomysłu na siebie. Osobiście kolekcjonuje książki w których osoby zza granicy opowiadają o Polsce. Spodziewałam się właśnie opowieści Japonki, która musiała zmierzyć się ze zderzeniem kultur, a dostałam... No właściwie sama nie wiem... Książeczkę w większości zajmują wywiady ze znanymi Polakami. Sama chętnie takie rzeczy czytuję, ale nie po to sięgałam po tą pozycję. Niby każdy rozdział poprzedzony był wywodami autorki w których były i ciekawe spostrzeżenia na temat Polski (jakoś najwięcej o kinie, której autorka jest pasjonatką), ale i tak uważam, że całość nie miała rąk i nóg. Najciekawszym fragmentem był moim zdaniem ostatni wywiad przeprowadzony właśnie z Ishidą, ale... Jej styl wypowiedzi nie porwał mnie.
Podsumowując: Nie warto, no chyba, że ktoś naprawdę interesuje się różnicami kulturalnymi między Japonią i Polską albo chce sobie poczytać wywiady z podanymi na okładce autorami. Plusem...

Agata | 2014-12-12
Yanadis | 2012-10-16