Słońce śmierci

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
O ēlios tu thanatu
powieđ grecka XX w.

"Słońce Śmierci" zostało przetłumaczone na 14 języków i wyróżnione jako książka pokoju w Oslo w r. 1962. W powieści tej Prevelakis wskrzesza wyspiarską wioskę swojego dzieciństwa z jej tysiącletnią tradycją, odwiecznymi wierzeniami i obyczajem, a w osobie głównej bohaterki stwarza jedną z najciekawszych postaci w prozie współczesnej, wcielenie ludowej mądrości pogodzonej z losem i przyrodą, z prawami życia i śmierci.

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie! Lekko senna, odrealniona, przesiąknięta szacunkiem do świata, natury, ludzi oraz ich praw i obyczajów. Świetna kreacja postaci. Każde stworzenie dostało od autora własny, szczególny i niepowtarzalny, magiczny, symboliczny charakter. Piękna. Urzekła mnie.

tombak90 | 2012-06-23

Plusem książki jest dokładny opis greckiej wsi, ludowych zwyczajów i tradycji. Czytelnik wciąga się w ten klimat za pomocą dokładnych opisów. Jednak następuje tutaj przerost opisów nad akcją - zachwycanie się nad każdym listkiem zaczyna w końcu nużyć. Nie podobało mi się też oderwanie od realizmu w tej powieści. Ciotka, świadoma tego, że jej młodemu bratankowi, nad którym sprawuje opiekę, ktoś grozi śmiercią, nie pozwoliłaby raczej żeby został on w okolicy i jeszcze wychodził sobie na spacery.

Esteban | 2016-02-25
Ambrose | 2016-02-13