Czarny chłopak

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
L'Enfant noir
literatura faktu
Honorka22

Książka przedstawia opowieści czarnego chłopca z zachodnioafrykańskiej grupy etnicznej Malinke (Mandingo).

źródło opisu: Opis autorski

Monika | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Dzieciństwo... Europa, Afryka czy Azja... gdziekolwiek... kiedykolwiek... Zauważyłam, że nazywamy je szczęśliwym wcale nie wtedy, gdy było bezstresowe i błogie. Nazywamy je szczęśliwym nawet wtedy, gdy pamiętamy z niego między innymi ból, ale byliśmy otoczeni kochającymi i kochanymi ludźmi, a świat narzucał nam zasady, normy i ograniczenia.
Książka napisana niezwykle barwnie, pięknym językiem, godna polecenia.

Dziękuję Grażynko!

kawon1960 | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Piękna romantyczna opowieść o dzieciństwie . Może czasami zbyt wiele kolorów otacza opisywane sceny - jednak takie jest dzieciństwo. Ja również zapamiętałem swoje lata dziecięce w różowych kolorach . Mając dostęp do internetu można zobaczyć jak wielkim wyzwaniem była podróż z rodzinnej wioski do stolicy Gwinei Szanowny czytelniku - warto poświęcić kilka wieczorów na przeczytanie 180 stron wspomnień Camara Laye.

DorotaSK | 2013-07-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Afryka

Beztroskie dzieciństwo

W ciągu ostatniej dekady w Afryce nastąpiły ogromne zmiany, zarówno pod względem ekonomicznym, politycznym, jak i społeczno-kulturowym. Wprawdzie nadal toczą się wojny, to jednak ich liczba i zasięg znacznie się zmniejszyły. Zmalała też liczba zachorowań na AIDS i śmiertelność wśród dzieci. Z kolei szybki wzrost gospodarczy (6 z 10 najszybciej rozwijających się gospodarek świata znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej [1]), odkrycia nowych zasobów naturalnych, coraz większa i silniejsza klasa średnia, rozwój infrastruktury oraz reformy społeczne i polityczne sprawiły, że Afryka zaczyna być postrzegana jako kontynent pełen możliwości.

Mimo to przeciętnemu mieszkańcowi Zachodu Afryka nadal kojarzy się z biednym, głodnym i cierpiącym dzieckiem. Taki wizerunek nie wziął się oczywiście znikąd. Zdjęcia dzieci zrobione w czasie wojny biafrańskiej i głodu w Etiopii obiegły cały świat, uruchamiając machinę pomocy humanitarnej na niespotykaną dotąd skalę. Postać...

Krecik | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

Fajna przyjemna książka na szybko do przeczytania. Nie jest wymagająca, opisuje życie codzienne w afrykańskiej wiosce

MysticL | 2016-07-07
PolishPolyglot | 2015-05-27