Nadzieja, miłość, spisane pacierze

978-83-89753-25-0
poezja, wiersz, ksiądz
poezja
ciarach

Z trzech cnót: wiary, nadziei i miłości, dla Jana Twardowskiego - księdza piszącego wiersze, jak zwykł o sobie mówić - najważniejsza jest nadzieja. Nadzieja uczy patrzeć na świat oczyma wiary, która nadaje sens zmartwieniom, cierpieniu, poniżeniu i śmierci, nadaje kierunek wolnej woli człowieka. (...) Miłość jest dowodem na istnienie Stwórcy. Była przed naszym narodzeniem. (...) Kryje ona w sobie całe bogactwo innych uczuć: radość, szczęście, spokój, a obok nich cierpienie, poczucie osamotnienia, smutek, nawet rozpacz. Z drugiej strony, miłość jest stałą walką z egoizmem, wyjściem poza siebie, zapomnieniem o sobie, nauką jak kochać nie dla samego siebie. Spisane pacierze, sformułowanie stanowiące trzecią część tytułu niniejszego wyboru, to moje wiersze, moja rozmowa z Bogiem - przyznaje autor i ufnie, w prostocie serca i w prawdzie dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami i przeżyciami

Monia | 2016-06-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wiersze księdza Twardowskiego to takie perełki. Każde słowo, zdanie to złota myśl. Kiedy sięgam po tę poezję zawsze zadziwia mnie trafność spostrzeżeń księdza Twardowskiego. W kilku słowach jest tyle treści. I ta prostota Jego twórczości. Nie muszę się niczego domyślać. Jasny, prosty język przekazu. Tego oczekuję od poezji. Ma ona chwytać za serce, a nie męczyć zawoalowanym przekazem, który albo zostanie przez czytelnika właściwie zinterpretowany, albo nie.

złodziejka | 2011-02-24
Na półkach: Przeczytane, Do nich wracam

Jak zawsze w przypadku poezji: nie da się powiedzieć, że tomik jest przeczytany, skoro jako część domowej biblioteczki należy do tych pozycji, na których nigdy nie będzie leżał kurz.

Agatka | 2012-08-10

Ks. Twardowski - i chyba więcej nic nie powinno się mówić. Największa moja inspiracja, jeśli chodzi o poezję, ale także... cieszenie się światem! Polecam - i wierzącym, i wątpiącym, i tym, którzy mówią, że nie wierzą. Warto.

PS. Nie wiem, czy można powiedzieć, że "przeczytałam" wiersze ks. Twardowskiego... Wiele z nich znam na pamięć, inne kojarzę "ze słyszenia".

Jego tomiki jednak nigdy nie zarastają pajęczynami, więc chyba nie jest tak źle :)

Scarlett- | 2013-09-24

Mistrz poezji.Pełen wrażliwości i czystego piękna.Można się było od niego uczyć takiego prostego, ale bardzo przenikliwego obserwowania świata.

Paolina_pl | 2011-10-25
Przeczytana: 2008 rok

Wiersze księdza Jana są niezwykłe. Niby takie proste, a jednak... głębokie. Mówią o sprawach elementarnych w sposób uderzający. Dla mnie morałem i puentą tych wierszy jest przeważnie ich ostatni wers. Ksiądz Twardowski miał wielki talent i wspaniale się stało, że zdecydował się podzielić się nim z nami!

aura131 | 2013-01-31
Przeczytana: 17 lutego 2011

Dostałam od "mojego Janka"
pachnie dedykacją..
A.