O zabijaniu

On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill – In War and Society
historia
Dorota Konowrocka-Sawa
wojna śmierć

Książka przypomniała mi się po obejrzeniu odcinka Black mirror pt. Man against fire. Postanowiłem dodać opinie, chociaż czytałem ją dawno i nie wszystko pamiętam.
Książka prezentuje trzy poziomy analizy zabijania. Jeden, dość naiwny, psychoanalityczny, z odwołaniem do popędu życia i śmierci - Erosa i Tanatosa. Drugi, bardziej naukowy, odwołujący się do odkryć psychologii...

"Analizując każdy z czynników przyczyniających się do powstania zaburzeń psychicznych, natykaliśmy się nieustannie na autorytety upierające się, że ich punkt widzenia odzwierciedla wszystkie czynniki stresogenne wywierające wpływ na walczącego żołnierza. (...) Każdy ze wspomnianych ludzi maca niczym ślepiec z przypowieści kawałek słonia, a ogrom przedmiotu jego badań jest...

Nawet napisałem z inspiracji artykuł do gazety ;)

Dobra!

Aczkolwiek nie jest to pozycja z psychologii sądowej, czy typowych morderców. Raczej ujęcie wojenne ;)

Książka w stylu suchar. Ciekawa analiza faktów i psychologii żołnierza i ogólnie człowieka, ale ciężko się czyta. Sama treść ciekawa. Pozwala spojrzeć na wojnę z zupełnie innej strony.
Ciekawym tematu polecam

Doskonała książka psychologiczna dotycząca aspektu zabijania. Napisana jest w sposób przystępny, dość łatwo się ją czyta. Można z niej wynieść ogromną wiedzę i zrozumieć wiele ludzkich zachowań. Smaczku dodają zawarte wspomnienia osób z którymi autor przeprowadził wywiad. Obowiązkowa lektura dla żołnierzy, psychologów i pasjonatów.

Bardzo ciekawa publikacja, niecodzienna tematyka. Można polecić osobą zainteresowanym psychologią ekstremalną :-)

Tematyka przedstawiona w sposób naukowy. Czytałem ją z wielkim zainteresowaniem. Wyjaśnia wiele kwestii związanych z aktem zabójstwa, historycznych faktów jak i współczesnych problemów. Wbrew pozorom to nie jest pozycja tylko dla fanów tematyki wojennej.

Dyskusje

• Literatura faktu
  • Chcę w prezencie
  • Wojna
  • II Wojna Światowa
  • Chcę przeczytać w tym roku.
  • Chcę w prezencie

Dave Grossman O zabijaniu