Nowy VAT w gminach 2009

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse

Rozliczenie podatku VAT przez gminy w 2009 roku z pewnością nie będzie rzeczą prostą. Wynika to przede wszystkim z wielości wprowadzonych zmian w przepisach prawnych regulujących ten podatek. Już nowa regulacja dotycząca obowiązku podatkowego od użytkowania wieczystego będzie stwarzała problemy rozliczeniowe VAT, podobnie jak rozliczenie VAT od jednoczesnego zbycia obiektu budowlanego wraz z ustanowieniem prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego z tym obiektem. Wymaga ono bowiem dokonania rozdziału tej czynności na dwa odrębne przedmioty opodat­kowania i zastosowania do nich dwóch odrębnych rodzajów opodatkowania. Jeśli do tego dodamy zmieniony zakres zwolnień od VAT obiektów budowla­nych, z nową treścią przepisów na ten temat, to mamy obraz trudności, jakie rysują się przed gminami w 2009 roku. Należy jednak mieć nadzieję, że proponowana pozycja pozwoli gminom na rozwianie choć w części ich wątpliwości. Okładka: miękka, Rok wydania: 2009,