Obowiązki zakładów pracy i przedsiębiorców wobec zUS w 2008 roku

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse

Opracowanie ma na celu przybliżenie płatnikom oraz ich pracownikom obowiązujących przepisów z zakresu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz zasad wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. W opracowaniu znajdują się wyjaśnienia dotyczące zasad określania podstawy wymiaru składek, zasad rozliczania oraz przekazywania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych do ZUS za pracowników, osoby pobierające zasiłek macierzyński lub przebywające na urlopie wychowawczym. W zakończeniu opisano sankcje grożące pracodawcy za niewywiązanie się z ciążących na nim obowiązków wobec ZUS. W opracowaniu uwzględniono wszystkie zmiany w przepisach emerytalno-rentowych obowiązujące od dnia 1 stycznia 2008 roku.