zrównoważony rozwój - Papuziński Andrzej

Wydawnictwo: Branta
biznes, finanse

zrównoważony rozwój jest podstawowa zasadą stosunków międzynarodowych. Autorzy tej nowej zasady wychodzą z założenia o malejących z powodu szkód wyrządzanych w globalnym ekosystemie możliwościach gospodarki w zaspokajaniu potrzeb coraz liczniejszej populacji ludzi. Dlatego uznają za konieczne ukształtowanie modelu gospodarczego nieszkodliwego dla wspierających go systemów przyrodniczych. Innymi słowy, zrównoważony rozwój to rozwój zdolny do wyeliminowania zagrożeń związanych z kryzysami gospodarczymi i społecznymi oraz do zapewnienia ciągłego i bezpiecznego rozkwitu współczesnej gospodarki.Tak rozumiany zrównoważony rozwój ma wiele aspektów teoretycznych i praktycznych. Rewolucjonizuje kanon życia gospodarczego. Kreuje kolejną płaszczyznę polityki międzynarodowej, regionalnej i lokalnej. Dla swojego urzeczywistnienia domaga się nowatorskich regulacji prawnych. Prezentacja takiej bogatej problematyki wymaga ujęcia multii interdyscyplinarnego. Artykuły zamieszczone w zbiorze zrównoważony rozwój spełniają ten warunek. zostały opracowane przez filozofów, ekonomistów, politologów, socjologów i prawników. Wielu spośród nich może się poszczycić zarówno bogatym dorobkiem teoretycznym, jak i praktycznym w zakresie zrównoważonego rozwoju. (Andrzej Papuziński)

Malajka | 2015-01-17
Przeczytana: styczeń 2015