Nad Prypecią, dawno temu...: wspomnienia zamierzchłej przeszłości

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-04-02816-6
Witold Lisek

Na schyłku życia skreślił niniejsze wspomnienia Antoni Kieniewicz (1877-1960), przed rokiem 1918 właściciel majątku Dereszewicze na Polesiu. Wątki osobiste wiążą się w tym opowiadaniu z danymi o funkcjonowaniu znacznego, uprzemysłowionego gospodarstwa rolniczo-leśnego, a także o społecznej aktywności ziemiaństwa polskiego na Kresach. Daje też wyraz pamiętnik głębokiemu umiłowaniu tamtejszego kraju i jego egzotycznej przyrody. W centrum opowiadania znalazły się dzieje miłości i szczęśliwego małżeństwa autora.

Historyka kultury i folkloru zainteresują w tej opowieści barwne szczegóły z życia towarzyskiego polskich dworów, jak również obyczaju miejscowej ludności. Dużo miejsca poświęca pamiętnik malowniczym relacjom o polowaniach na Polesiu.

źródło opisu: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989

KoKo | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Dużo czasu spędziłam z rodziną Kieniewiczów, ale ani przez chwilę mi się nie dłużyło. Szkoda mi bardzo, że potracili swoje majątki (jak i inni), wspaniała historia. Pracowita rodzina, a po wojnie nic z tych fabryk nie zostało. Majstersztyk w tej książce: "Bardzo obaj byliśmy całą tą sprawą, jak to się mówi, podpieprzeni." W moim domu już się przyjęło i wyparło podekscytowanego. Przeczytałam nawet dodatek - opis polowań i zwyczajów zwierzyny. Interesujące, ale nie mogę pojąć, jak człowiek może czerpać radość z zabijania.

krecikann | 2016-08-23
wyspa | 2012-11-12