Kategorie antropologiczne i tożsamość narracyjna. Szkice z pogranicza neurosemiotyki i historii kultury

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty Nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
83-242-0522-5
filozofia i etyka
Aneta

Książka jest rezultatem interdyscyplinarnych dociekań, od filozofii języka po psychoanalizę. Opowiada o przygodach umysłu, jego aktywności ujawniającej się w codziennych zachowaniach, w obserwacjach(...)
Rozdział 1 Wierzyć i wiedzieć
Rozdział 2 Kłamstwo i sekret. Gest Achillesa
Rozdział 3 Pamięć i opowiadanie
Rozdział 4 Pamięć i zapomnienie
Rozdział 5 Opowiadanie i terapia

Aneta | 2010-09-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: czerwiec 2010

Niezły tytuł :) Nie bać się go broń Boże, bo książka napisana przystępnym językiem. Ten komentarz z tyłu książki też troszkę straszy. Sama książka warta czasu.
Moje ulubione fragmenty:
"Opowiadanie - wprowadza nas w pracę umysłu(...) Znaczenia przypisywane przeszłości tworzą JA - zbiór wewnętrznych narracji bezustannie przekształcanych przez umysł"
"To, co określamy jako DOŚWIADCZENIE podlega ciągłej restrukturyzacji, stale przepisujemy historię, zmieniamy oceny osób, wydarzeń"
"Przypominanie nigdy nie jest prostą reprodukcją, zakłada re-konstrukcję przeszłości, w którą wplecione są wrażenia i informacje z teraźniejszości"
"Pamięć o czymś i kreacja aktu pamięci za pośrednictwem którego wspominamy, różnią się radykalnie"

książek: 1910
Walghuria | 2017-03-06