Historia prześladowań religijnych

The Grand Inquisitor's Manual: a History of Terror in the Name of God
978-83-11-11634-4
inkwizycja, religia
Pistacia

Zasadniczym tematem książki są złowieszcze i przerażające dzieje Inkwizycji. Instytucja ta jest jednak dla autora spoiwem łączącym pierwsze lata chrześcijaństwa z obecnymi czasami, zło przyjmowało bowiem nazwy różnych instytucji, przywdziewało różne kostiumy. Kościół sięgnął po narzędzia tortur, którymi unicestwiał wszelkie herezje, w naszych czasach zaś totalitaryzmy - nazistowski i komunistyczny - zmiotły z powierzchni ziemi dziesiątki milionów ludzi.
Właśnie ten nurt dziejów człowieka oraz jego ułomności autor ujął w ramy jednego, wstrząsającego obrazu. Przyjęta przezeń skondensowana i przejrzysta metoda pomaga wejrzeć w otchłań najciemniejszej strony ludzkich dziejów. Autor nie szczędzi drastycznych i szczegółowych opisów męk zadawanych skazańcom. Pragnie wstrząsnąć do głębi naszymi sumieniami, po to, byśmy uświadomili sobie, jak łatwo niedoskonałość ludzkiej natury i uleganie złu pozwala ześliznąć od szumnych, podlanych sosem populizmu haseł w otchłań przemocy i okrucieństwa - w imię rozmaitych, nie tylko religijnych, ideologii.

edyta | 2016-09-14
Roka | 2016-09-08