Fidel Castro. Biografia

Okładka książki Fidel Castro. Biografia Volker Skierka
Okładka książki Fidel Castro. Biografia
Volker Skierka Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Fidel castro. Eine Biographie.
Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-01-01
2008-01-01
978-83-245-8540-3
Małgorzata Słabicka-Turpeinen
fidel castro biografia Kuba komunizm

Pierwsza rzecz która przyszła mi na myśl po przeczytaniu tej biografii to tytuł. Moim zdaniem powinno to być coś w rodzaju "Castro i jego Kuba"
Więcej jest tu informacji na temat sytuacji ekonomiczno - politycznej Kuby niż o samym Máximo Liderze. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie można było tego pominąć. Jednak na mój gust proporcje są nieco zachwiane na rzecz Kuby.
Sięgając po tę pozycję liczyłem na więcej smaczków z życia Fidela. Jak chociażby to, że w młodości miał propozycję, zresztą bardzo intratną od zawodowej ligi baseballowej w Stanach Zjednoczonych, którą odrzucił i że miał ponad przeciętny talent w tej dyscyplinie. Innym słowy informacje na temat Castro chłonie się jak gąbka wodę, by za chwilę przedzierać się przez gąszcz cyfr, procentów, porozumień, umów, zjazdów partii itp. Itd.
Po za tym wszystko jak należy.
Solidna, obiektywna dziennikarska robota.

Biografia kubańskiego przywódcy autorstwa niemieckiego dziennikarza V. Skierki da się podzielić na dwie, wyraźnie wyodrębnione części (chociaż sam Autor tego nie uczynił). Część pierwsza to przedstawienie losów Fidela Castro od dzieciństwa i młodości, poprzez rewolucyjną walkę i zdobycie władzy, uwikłanie się w meandry rywalizacji wielkich mocarstw: USA i ZSRR, aż po początek lat 90-ych XX w. Upadek ZSRR i bloku państw socjalistycznych, z którymi F. Castro związał Kubę, stanowi ważną cezurę w dziejach wyspy, samego bohatera, jak i w prezentowanej biografii. Część pierwsza przedstawia wydarzenia w sposób interesujący i obiektywny, Autor dostarcza zarówno obrazu ogólnego, jak i szczegółów – nie nużąc przy tym czytelnika ich nadmiarem. Te partie książki przeczytałem z autentycznym zainteresowaniem (chociaż bardziej dokładny opis walk partyzanckich na Kubie w latach 1956-1958 znaleźć można w biografiach współbojownika i przyjaciela F. Castro – Ernesto Che Guevary). Część druga, poświęcona dziejom Kuby oraz jej przywódcy w latach 90-ych XX w., wypadła już gorzej. I nie chodzi tu nawet o wskazywane w niektórych komentarzach zbytnie uszczegółowienie tematyki gospodarczej czy społecznej. Przede wszystkim Autor zatraca sporo z wcześniejszego obiektywizmu. Widoczna fascynacja postacią Maximo Lidera, równie dostrzegalna niechęć do Stanów Zjednoczonych, a także ogólnie systemu kapitalistycznego, prowadzą V. Skierkę na manowce. Stąd zdumiewające stwierdzenia, iż Kuba przeszła okres upadku ZSRR oraz bloku wschodniego najlepiej spośród wszystkich państw socjalistycznych czy podkreślanie wysokiego poziomu opieki socjalnej wobec ludności (oświata, służba zdrowia, brak głodu). To ostatnie jest może w jakimś sensie prawdą, ale Autor przytacza zarazem mnóstwo przykładów panującego na wyspie zamordyzmu, niskiego poziomu życia, zarobków na poziomie kilku dolarów miesięcznie itp. Nic dziwnego, że Kubańczycy „głosują nogami”, czego dowodem kolejne fale migracji do USA – często w dramatycznych okolicznościach (przeprawy przez morze przy wykorzystaniu wszystkiego, co utrzymuje się na powierzchni wody). Przytoczone wyżej opinie mogły wyjść jedynie spod pióra osoby, która nie doświadczyła na własnej skórze realiów życia w państwie „komunistycznym”. Istotnie, z pewnych wzmianek można wnioskować, iż V. Skierka zamieszkiwał zachodnią część Niemiec.
Wartość opracowania podnosi obfite wykorzystanie materiałów wywiadowczych, opinii, analiz itp., zgromadzonych na temat Kuby przez wschodnioniemieckie służby państwowe i udostępnionych po upadku Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1990 r. Znaczące braki pojawiają się natomiast w odniesieniu do wiadomości czysto biograficznych dotyczących Fidela Castro (kolejne małżeństwa, dzieci itp.). Na usprawiedliwienie Autora trzeba jednak stwierdzić, iż książkę pisał za życia kubańskiego przywódcy, a ten otaczał swoje sprawy prywatne ścisłą tajemnicą (co można zresztą zrozumieć). Wiele faktów ujawniono dopiero po śmierci Maximo Lidera w 2016 r.
Język książki, sposób prowadzenia narracji, żywość wykładu to z kolei poważne zalety opracowania. Widać dobre pióro dziennikarza.

Volker Skierka podąża śladami jednego z najsłynniejszych rewolucjonistów wszech czasów. Kim tak naprawdę był Fidel Castro? Genialnym politykiem i taktykiem, czy zbrodniarzem wojennym i autorytarnym władcą? Odpowiedź na to pytanie chciałam poznać, czytając dzieło Skierki.

Biografia jest napisana bardzo rzetelnie: autor wielokrotnie odwołuje się do licznych źródeł i przytacza nie tylko suche fakty na temat życia Castro, ale również wypowiedzi i opinie najróżniejszych osób i mediów. Jest ona bardzo obiektywna: przytaczane słowa innych mają niekiedy wydźwięk pozytywny, niekiedy odwrotnie. Do czytelnika należy zadanie zastanowienia się nad czynami Máximo Lidera i ich ocena. Pod tym względem książka ta zasługuje na wyraźną pochwałę. Jest też ona przystępna dla osób o przeciętnym poziomie wiedzy o Kubie – przy praktycznie zerowej wiedzy o historii tego kraju byłam w stanie zrozumieć wydarzenia przytaczane przez pisarza oraz kojarzyć liczne nazwiska pojawiające się w tej biografii.

Jest ona napisana literackim, dość skomplikowanym językiem, który wymaga skupienia przy czytaniu. Lekturę urozmaicają archiwalne zdjęcia, dające interesujący wgląd w opisywaną historię (szkoda, że jest ich tak mało!). Dzieło Skierki mogłoby być nieco krótsze. O ile w pierwszej połowie wciąga ono czytelnika w rewolucyjne zmagania Castro i próby inwazji Stanów Zjednoczonych, o tyle w drugiej skupia się bardziej na polityce oraz gospodarce Kuby. Dostałam w niej mało samego tytułowego bohatera, a za to nudziłam się przy kolejnych opisach wahań cen cukru i ropy na rynkach światowych i jak wpływały one na gospodarkę kraju.

Pomimo wolniejszych momentów pozycja ta jest wciąż bardzo dobrze przygotowaną biografią i źródłem wiedzy o historii Kuby dla niezorientowanych w temacie osób.

Szybko się czyta. Rzetelna.

Szybko się czyta. Rzetelna.

Świetna, wciągająca, intrygująca. Nowe źródła, archiwa NRD. Pozwala to na szerszą analizę zagadnienia.

Książka godna polecenia. Zawiera tylko sprawdzone informacje, nie powiela bzdurnych opowieści będących zwykłymi plotkami. Jest to biografia rzetelna, poparta na cytatach, ciekawa.

• Oczekują na przeczytanie
  • Studia
  • Do kupienia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Fidel Castro. Biografia