Beyond reason
83-241-2068-8
matematyka, fizyka
Marcin

W nauce, jak w krajobrazie, są obszary, do których mamy swobodny dostęp i w których możemy bez ograniczeń badać zjawiska. Ale odbijamy się też od ścian, które sami odkryliśmy. W przeciwieństwie do przeszkód napotykanych w naturze, nie da się ich spenetrować żadnym intelektualnym młotem, buldożerem czy dynamitem. To bariery nie do pokonania. Wskazał je rozum, lecz nie jest w stanie przez nie przeniknąć.

Perpetuum mobile, prędkość światła, zasada nieoznaczoności Heisenberga, teoria chaosu, kwadratura koła, prawdziwe, lecz niemożliwe do udowodnienia twierdzenia matematyczne, „proste” problemy nie dające się rozwiązać za pomocą komputera oraz takie, których komputerowe rozwiązanie trwałoby nieskończenie długo: oto problemy, które przypuszczalnie nigdy nie zostaną rozwikłane.

A.K. Dewdney, matematyk, wykładowca University of Western Ontario, autor książek, m.in. Uczniowie czarnoksiężnika, i artykułów, m.in. w „Scientific American”, przedstawia nierozwiązane zagadnienia fizyki i matematyki, przekonując, że bariery, które stają na naszej drodze, nie hamują postępu, a raczej stymulują dalszy rozwój nauki.

MArian | 2018-01-29
karol_swann | 2015-04-19