Książeczka o człowieku

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
człowiek, godność, fenomenologia
filozofia i etyka
Hanna

Filozofowie piszą zwykle teksty niedostępne i hermetyczne dla "profanów". Czołowy polski fenomenolog, jeden z najważniejszych filozofów tego stulecia, omawia przystępnie w swej książce problem tworzenia przez człowieka systemu wartości na tle świata Natury, zajmuje się kwestiami ciągle aktualnymi, jak pojęcie czasu, odpowiedzialność, kontakt jednostki z przyrodą.

źródło opisu: empik.com

Hanna | 2010-09-13
Przeczytana: 14 września 2010

Książka jest zbiorem kilku tekstów znakomitego polskiego filozofa, dotykających kwestii człowieczeństwa i różnych jego aspektów. Napisane pięknym i jednocześnie przystępnym językiem, zwracają uwagę na pewne kwestie, dzięki czemu otwierają pole do własnych rozważań. Godne polecenia.

Miśka | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Zbiór, na który składa się kilka krótkich prac dotyczących istoty człowieka, jego natury, miejsca i roli w przyrodzie, stosunku do czasu, otaczającej go rzeczywistości i do odpowiedzialności.

watchyouback | 2015-09-07

Pozycja ta została wydana już po śmierci jednego z najwybitniejszych polskich myślicieli. Porusza ona zagadnienie człowieka w konfrontacji z przyrodą, opowiada o jego naturze, zajmuje się kwestią rzeczywistości i rozmieszczenia jego istnienia w czasie by na końcu przejść do zagadnienia odpowiedzialności. Odpowiedzialności jako konsekwencji swych czynów rozpostartych w czasie, w rzeczywistości człowieka, w świecie przyrody i świecie przedmiotów intencjonalnych, wytworów ludzkiej świadomości.

Sygryda | 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 06 lutego 2005

Moja ulubiona filozoficzna książka. Wspaniale przedstawiona rzeczywistość i relacje człowieka względem niej, oraz czasu, przestrzeni i ruchu. Czytający może w znakomity sposób rozszyfrować swoje życie, zakamarki sensu istnienia.

Paulina_1245 | 2015-06-05

Jak na książkę filozoficzną napisana przejrzystym i zrozumiałym językiem. Nie należy do najłatwiejszych i czytanie jej wymaga skupienia, ale treści przekazane przez autora są zrozumiałe. Ingarden porusza ważne kwestie dotyczące istoty człowieka i jego miejsca w przyrodzie. Po książkę sięgnęłam z konieczności (potrzebna na zaliczenie), ale myślę, że sięgnę po jeszcze inne pozycje Ingardena.
Polecam wszystkim, którzy chcą przeczytać coś filozoficznego i jednocześnie to zrozumieć. :)

Ania | 2014-10-29

Jest to bardzo trudna pozycja. Mogę to stwierdzić pomimo, że przeczytałam zaledwie jeden większy fragment. Pomimo trudności jakie przedpisemna postawił uważam ,że po kilkukrotnym przeczytaniu - wgłębieniu się w treść - co jest główną cechą pozycji filozoficznych - można wyciągnąć z niej wiele ciekawych i ważnych dla dalszej egzystencji na ziemi myśli i wniosków.

mosadi | 2013-01-30
Przeczytana: 2007 rok

Polubiłem Ingardena, a to była moja pierwsza lektura na studiach.
Autor pisze w taki sposób, że wręcz trzeba z nim polemizować. Ale czyta się świetnie. Dobra pozycja dla studentów pierwszego roku filozofii, albo uczniów szkół średnich o kierunku humanistycznym.

Maja | 2016-10-11
Mea-Libri | 2016-06-20