Książeczka o człowieku

Cykl: Roman Ingarden: Dzieła filozoficzne (tom 13)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
człowiek, godność, fenomenologia
filozofia i etyka
Hanna

Filozofowie piszą zwykle teksty niedostępne i hermetyczne dla "profanów". Czołowy polski fenomenolog, jeden z najważniejszych filozofów tego stulecia, omawia przystępnie w swej książce problem tworzenia przez człowieka systemu wartości na tle świata Natury, zajmuje się kwestiami ciągle aktualnymi, jak pojęcie czasu, odpowiedzialność, kontakt jednostki z przyrodą.

źródło opisu: empik.com

Hanna | 2010-09-13
Przeczytana: 14 września 2010

Książka jest zbiorem kilku tekstów znakomitego polskiego filozofa, dotykających kwestii człowieczeństwa i różnych jego aspektów. Napisane pięknym i jednocześnie przystępnym językiem, zwracają uwagę na pewne kwestie, dzięki czemu otwierają pole do własnych rozważań. Godne polecenia.

Miśka | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Zbiór, na który składa się kilka krótkich prac dotyczących istoty człowieka, jego natury, miejsca i roli w przyrodzie, stosunku do czasu, otaczającej go rzeczywistości i do odpowiedzialności.

Arczi | 2018-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Książeczka o człowieku składa się z kilku krótkich tekstów filozoficznych dotyczących natury świata, człowieka i czasu, oraz jednej dłuższej rozprawy na temat odpowiedzialności. Zagadnienia opracowane są z perspektywy fenomenologii realistycznej, oznacza to że autor bierze na warsztat dane zjawisko (np. czas lub odpowiedzialność) i bada je próbując dojść do realnych właściwości świata, które są niezbędne do zaistnienia danego zjawiska.

Mimo, że Książeczki nie czytałem z negatywnym nastawieniem, nie mogę pozbyć się wrażenia, że Ingarden był filozofem przeciętnym (wbrew wielu opiniom). Odwraca on moim zdaniem niejako sens filozofii, wychodząc od dość złożonych zagadnień, pojmowanych na sposób zdroworozsądkowy, i na takiej podstawie wyciągając wnioski o rzeczywistości. Nic dziwnego, że taki tekst czyta się łatwo, nie zaburza on wcale potocznej wizji świata. Daleko temu jednak do bezzałożeniowości, która to, w sporej części właśnie dzięki fenomenologii, stała się pewnym ideałem...

Idealna dla każdego książka, w której człowiek obsadzony w rzeczywistości potrafi uchwycić istotę istnienia w perspektywie analizy czasu i swej własnej świadomości

Jacek Jagosz | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Filozofia

Pozycja ta została wydana już po śmierci jednego z najwybitniejszych polskich myślicieli. Porusza ona zagadnienie człowieka w konfrontacji z przyrodą, opowiada o jego naturze, zajmuje się kwestią rzeczywistości i rozmieszczenia jego istnienia w czasie by na końcu przejść do zagadnienia odpowiedzialności. Odpowiedzialności jako konsekwencji swych czynów rozpostartych w czasie, w rzeczywistości człowieka, w świecie przyrody i świecie przedmiotów intencjonalnych, wytworów ludzkiej świadomości.

| 2012-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 06 lutego 2005

Moja ulubiona filozoficzna książka. Wspaniale przedstawiona rzeczywistość i relacje człowieka względem niej, oraz czasu, przestrzeni i ruchu. Czytający może w znakomity sposób rozszyfrować swoje życie, zakamarki sensu istnienia.

Paulina_1245 | 2015-06-05

Jak na książkę filozoficzną napisana przejrzystym i zrozumiałym językiem. Nie należy do najłatwiejszych i czytanie jej wymaga skupienia, ale treści przekazane przez autora są zrozumiałe. Ingarden porusza ważne kwestie dotyczące istoty człowieka i jego miejsca w przyrodzie. Po książkę sięgnęłam z konieczności (potrzebna na zaliczenie), ale myślę, że sięgnę po jeszcze inne pozycje Ingardena.
Polecam wszystkim, którzy chcą przeczytać coś filozoficznego i jednocześnie to zrozumieć. :)

Ania | 2014-10-29

Jest to bardzo trudna pozycja. Mogę to stwierdzić pomimo, że przeczytałam zaledwie jeden większy fragment. Pomimo trudności jakie przedpisemna postawił uważam ,że po kilkukrotnym przeczytaniu - wgłębieniu się w treść - co jest główną cechą pozycji filozoficznych - można wyciągnąć z niej wiele ciekawych i ważnych dla dalszej egzystencji na ziemi myśli i wniosków.

maciejzawadzki | 2017-09-18

Filozofem nie jestem , nigdy nie byłem i raczej już nie zostanę, ale ta książka spowodowała iż zacząłem się zastanawiać nad rzeczami tak istotnymi , które mają ogromny wpływ na nasze życie i postrzeganie świata , których do tej pory nie dostrzegałem, serdecznie polecam :)

gggagg | 2017-07-07

Pozycja obowiązkowa dla każdego inteligenta, jeśli takowi jeszcze są.