Orwell 1903-1950

Orwell. The life
978-83-7163-460-4
biografie
olenax

Biografia Orwella pióra D.J. Taylora, znanego brytyjskiego pisarza, krytyka literackiego i eseisty, uchodzi za najlepszą i najbardziej wnikliwą. Tego zdania jest m.in. prof. Peter Davison, wydawca monumentalnych dwudziestotomowych Dzieł zebranych pisarza. D.J. Taylor nie tylko odtwarza życie i twórczość autora Folwarku zwierzęcego i Roku 1984, opierając się m.in. na materiałach odnalezionych w ostatniej dekadzie, ale pokazuje ewolucję jego przenikliwego umysłu, który odkrył grozę kryjącą się u podstaw społecznych utopii. Biografia zawiera uderzająco ludzki portret pisarza, który obecnie nazbyt często uchodzi za "świeckiego świętego", człowieka, który połączył w sobie skromność oraz postawę chłodnego obserwatora z ciepłem, współczuciem dla słabszych i poniżonych oraz przyzwoitością i dobrocią. Śmiertelnie chory, stworzył dwa arcydzieła literatury światowej, których oddziaływanie przyczyniło się pośrednio do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

schatten | 2011-02-17
Przeczytana: 2010 rok

Dobrze wiedzieć co i dlaczego kryło się w umyśle, który wydał na świat "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy". Z czystym sumieniem polecam.

Grzegorz | 2016-04-27
walek20 | 2015-01-31