Pozostawiony Śmierci

978-83-7020-392-4
marynistyka, sztorm, morze
literatura faktu
Paweł Czepan

Wszyscy pamiętamy biały szkwał na Mazurach, który w 2007 roku zebrał żniwo śmierci. Regaty Fastnet z 1979 roku były nie mniej tragiczne. Zakończyły się największą operacją ratowniczą prowadzoną z wody i z powietrza, jaka w powojennych czasach miała miejsce w Wielkiej Brytanii. Pozostawiony śmierci jest opowieścią Nicka Warda o ocaleniu wbrew wszelkim przeciwnościom - poruszającą i inspirującą. Historia była przemilczana przez 27 lat, aż do dzisiaj. Nick Ward, pozostawiony przez współzałogantów na pewną śmierć w środku najstraszliwszego sztormu w historii współczesnego żeglarstwa, przeżył, aby ją opowiedzieć. Udział w regatach Fastnet na pokładzie GRIMALKINA był dla niego realizacją marzeń, ale rejs zamienił się w koszmar. Płynąc pomiędzy olbrzymimi falami w niesłabnącym sztormie, GRIMALKIN przewracał się raz za razem. Kapitan wypadł za burtę, a po kilku kolejnych godzinach wyczerpującej walki trzech załogantów opuściło jacht na tratwie.

Asai | 2013-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Dobra, solidna książka, a przede wszystkim wciągająca historia przetrwania. Myślę, że nie tylko dla fanów żeglarstwa.

Sylwia | 2014-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Na początku trochę się męczyłam, bo tematyka żeglarska jest mi obca. To co przeżył ten (wtedy) chłopak jest straszne, zwłaszcza że był w moim wieku. Podziwiam go. Czytając książkę miałam wrażenie, że wszystko trwało kilka dni a nie jeden dzień.

Anna | 2014-12-14
anetaka | 2014-12-03