Sto wierszy - Sto pociech -- Hundert Gedichte - Hundert Freuden

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04081-2
poezja
ilowena

Polsko-niemiecka edycja stu najpiękniejszych wierszy Wisławy Szymborskiej - laureatki Literackiej Nagrody Nobla z roku 1996. Zebrane, przełożone i opatrzone posłowiem przez Karla Dedeciusa.

książek: 1941
Luna | 2013-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Wspaniałe.
Tłumaczenia Dedeciusa - interesujące... Podziwiam kunszt tłumacza, jak ładnie udaje mu się oddać po niemiecku poezję naszej Poetki. Szczególne wrażenie może wywrzeć "Pierwsza fotografia Hitlera" ("Das erste Foto"), "Jeszcze" ("Noch") i "Wietnam" ("Vietnam"). Zwłaszcza dwa pierwsze - przecież wiemy, do czego odnoszą się te wiersze...
Zachwycam się również brzmieniem "Radości pisania" ("Freude am Schreiben"), "Nic dwa razy" ("Nichts geschieht ein zweites Mal") oraz wielu innych w obu językach.
I na koniec - "Nagrobek" ("Grabstein") - wydaje mi się, że ten utwór mógłby spokojnie zostać wyryty na Jej nagrobku.
Cudne wiersze naszej Poetki. Po prostu.

Tiger | 2016-06-14
Na półkach: 2016, Przeczytane