Mowa zwierząt

Tłumaczenie: Jerzy Prószyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Scientific American Focus". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Language of Animals
83-86868-69-4
flora i fauna
Weronika

Jak porozumiewają się zwierzęta? O czym kumkają żaby, ryczą hipopotamy, śpiewają wieloryby? Język ruchów, zapachów i dźwięków opanowały również bezkręgowce. Barwne zaloty głowonogów, błyski świetlików, taniec pszczół czy zapachy wydzielane przez mrówki - wszystkie te systemy rozpoznawalnych sygnałów umożliwiają zwierzętom sprawne przekazywanie informacji.

MaiTakeru | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Książka ciekawa i lekko napisana, ale niestety pozostawiająca niedosyt.
Poszczególne rozdziały, poświęcone porozumiewaniu się u różnych typów istot żywych, są bardzo krótkie i skupiają się tylko na paru konkretnych przykładach. Te przykłady są też najbardziej interesującą częścią publikacji. Mamy tu także opisy różnych przeprowadzonych przez naukowców badań, lecz wiele z nich nuży, gdyż przytoczone studia często roztrząsają kwestie na tzw. zdrowy rozum dość oczywiste (np. czy lwice rozpoznają ryki samców z własnego stada i odróżniają je od tych wydawanych przez intruzów?).
Minusem są też czarno-białe (i czasami bardzo ciemne) zdjęcia, plusem - łacińskie nazwy zwierząt podane w nawiasach i ciekawe przypisy od tłumacza.

W sumie "Mowa zwierząt" dobrze wprowadza w tytułowe zagadnienie, nie będąc przy tym jednak prawdziwym kompendium wiedzy - w końcu całość nie jest zbyt obszerna.
Ale poczytać można, zwłaszcza na nudnych zajęciach. ;)

AmeliaK | 2016-06-22
Przeczytana: 15 września 2015