Tibaldo i dziura w kalendarzu

Tłumaczenie: Anita Jagodzińska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wszechświat dla Poetów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Tibaldo and the Hole in the Calendar
83-7255-074-3
Paideia

To, co Juliusz Cezar wprowadził w I wieku p.n.e., papież Grzegorz XIII poprawił w październiku 1582 roku. Celem owej reformy było lepsze dopasowanie świąt chrześcijańskich do zjawisk niebieskich: przestał obowiązywać kalendarz juliański, zastąpiono go gregoriańskim. Nie wszystkie kraje Europy podporządkowały się papieskiej bulli od razu. Ale pierwszym, który skutecznie oprotestował reformę kalendarza, był mały Tibaldo z Bolonii. Udało mu się bowiem - jako jedynemu - załatać podczas audiencji u Grzegorza XIII dziurę w kalendarzu.

Abner Shimony jest znanym filozofem nauki, który nie waha się roztrząsać fundamentalnych kwestii nawet wówczas, gdy trzeba stanąć na ubitej ziemi vis-a-vis Rogera Penrose'a. Polscy czytelnicy mogą się o tym przekonać, studiując komentarz Shimony'ego do książki Penrose'a "Makroświat, mikroświat i ludzki umysł", która ukazała się w Polsce w 1997 roku (komentarz został w niej zamieszczony). Tym razem mamy okazję poznać łagodniejszą stronę Shimony'ego - rozkochanego w renesansowej Italii, opisującego przygody chłopca, który postanowił nie oddać swych urodzin bez walki.

Paideia | 2011-04-25
Na półkach: Przeczytane, Na regale, 2011
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

"Tibaldo i dziura w kalendarzu" jest książką popularnonaukową skierowaną do czytelników w wieku 10 - 15 lat i w formie ciekawej historii chłopca o imieniu Tibaldo ma wskazać i wytłumaczyć moment powstania kalendarza gregoriańskiego, uargumentować potrzebę zmian, jakich dokonał papież Grzegorz XIII oraz ma ukazać życie społeczności Włoch z XVI wieku. Pomysł na tyle ciekawy, że zainteresował nawet mnie. Nie pamiętałam już w którym wieku wprowadzony kalendarz gregoriański, a dodatkowo miałam dowiedzieć się, dlaczego tak się stało i w jaki sposób badacze doszli do wniosku, że rok ma około 365 dni, doba 24 godziny, a godzina 60 minut.

Kilka słów na temat samej treści. Główny bohater - Tibaldo Bondi jest synem pracownika Uniwersytetu Bolońskiego i pomocnika słynnego włoskiego lekarza, profesora Petroniusa Turisanusa. Od najmłodszych lat Tibaldo wyróżniał się spośród licznego rodzeństwa ciekawością, inteligencją i chęcią zostania lekarzem. Niestety, jego rodzina była biedna i nie mogła...

Aleksander | 2011-08-14
Przeczytana: 2006 rok