Midnight Nation. Plemię cienia 1

83-89036-08-8
Midnight, Nation, Plemię, cienia
komiksy
dona

David Grey, porucznik policji z Los Angeles, usiłując rozwiązać zagadkę morderstwa dealera narkotyków trafia na trop Jeakera, podejrzanego faceta, który zapewnia okolicznym gangsterom ochronę. W czasie próby aresztowania Jeakera, dochodzi do rzezi policjantów dokonanej przez widmowe postacie towarzyszące podejrzanemu. Grey'owi udaje się postrzelić Jeakera, ale po chwili widma mają go już w swojej mocy. Grey budzi się w szpitalu, nie zauważany przez personel, tak jakby nie istniał. Czeka na niego Laurel, która przedstawia się jako jego przewodniczka po świecie do którego trafił. Po Cieniu. Wkrótce Gray zaczyna poznawać zasady, jakie rządzą tym miejscem i dowiaduje się, że jeżeli w ciągu 11 miesięcy nie odzyska zabranej mu przez widma duszy, zginie. Scenariusz Straczynskiego ma duży potencjał, który w pierwszym TPB nie został w pełni wykorzystany, ale być może to tylko przygrywka przed kolejnymi odcinkami serii. Poznawanie reguł rządzących Cieniem jest całkiem ciekawą, mimo to nieco wtórna rozrywka. Może dlatego, że nie są one aż tak zaskakujące jak bym sobie tego życzył. Straczyński dobrze poradził sobie z budową galerii ciekawych postaci drugoplanowych (Łazik!), może nawet ciekawszych niż główni bohaterowie: Laurel, o której jak dotąd nie wiele wiadomo i Grey, który jest czasami niewiarygodny w swoim postępowaniu. Liczę jednak, że w kolejnych odcinkach zostanie to scenariuszowo wykorzystane. Rysunku Gary'ego Franka są realistyczne, zupełnie podporządkowane historii, bez żadnego eksperymentowania. To plus regularne ramki i komputerowy kolor (czasem tylko irytująco nałożony) sprawia ze komiks wygląda bardzo estetycznie. Midnight Nation wydaje się być dobrym zakupem. Jeśli tylko Straczynski spełni nadzieje, które w nim pokładam, dalej będzie już tylko lepiej.

Hinoto | 2013-11-25
Przeczytana: 05 stycznia 2010

Początek rewelacyjnej opowieści o poszukiwaniu siebie.
W 1 tomie poznajemy niezbyt sympatycznego detektywa, który podczas dochodzenia trafia do krainy cieni, świata zagubionego pomiędzy życiem a śmiercią. Podczas swojej podróży poznaje tajemniczą dziewczynę, która obiecuje mu pomóc w odzyskaniu duszy i powrocie do świata żywych.
Doskonały scenariusz, który wciąga, niejednoznaczne postacie i tajemnica tworzą wspaniałą historię. Obowiązkowo polecam sięgnięcie po dalsze tomy tego komiksu.

Luna_Papa | 2015-08-10

O miłości i nadziei. O tym, że nie wolno się poddawać. Warto.

Arthaniel | 2015-10-10
Przeczytana: 10 października 2015

Niezłe czytadło, ale tylko tyle. Pewnie zaraz wyparuje mi z pamięci. Mam wrażenie, że Straczyński trochę się pogubił pod koniec, a szkoda. Brakowało mi też choć ociupinki humoru. Mimo wszystko, polecam, bo to fajna, w miarę spójna, i przede wszystkim zamknięta historia, i można ją dziś dorwać za grosze (30 zł za trzy albumy po +/- 100 stron każdy to naprawdę nie jest dużo). Na plus kreacja Łazika i zeszyt o ognisku.

Damian | 2016-05-08
Kubasz | 2016-01-02