Mikrohistorie: spotkania w międzyświatach

83-7177-168-1
monografia, historiografia
historia
Lugal

Książka ta nie jest monografią kierunku istniejącego we współczesnym pisarstwie historycznym, kierunku zwanego "mikro-historią". Proponuje natomiast metodę jego analizy i interpretacji, którą autorka określa mianem krytyki historiografii. Krytyka ta ujawnia dialog toczący się w pisarstwie historycznym pomiędzy przeszłością i teraźniejszością, którego odniesieniem jest przyszłość. W Mikrohistoriach historiografia staje się krytyką kultury rozumianą jako refleksja nad człowiekiem (filozofia), jako opowieść pokazująca, kim jest człowiek (antropologia) i jak to jest być człowiekiem (etyka).

lejzer | 2013-05-28

zmarnowany potencjał, przegadana

comafan | 2013-05-25

Wspaniała książka z zakresu metodologii historii i krytyki historiografii. Najmocnijeszy fragment tej książki to rodział o związkach pomiędzy antropologią i historią.

Jakub Zolnierek | 2011-03-25

Książka nasuwa wiele wątpliwości, głównie co do myślenia samej autorki. Jedna z nich: teza o szowinizmie Le Roy Ladurie. Jeśli Le Roy Ladurie chciał odnaleźć owe wątki (które chyba można nazwać częściowo przynajmniej szowinistycznymi), to czy idąc tym tropem nie można stwierdzić, że sama Domańska chciała te wątki u niego uchwycić? Problem polega tu mianowicie na tym, że choć dostrzega ona subiektywizm autora "Wioski heretyków", to swoje spostrzeżenia (mam wrażenie) postrzega jako "stwierdzenia na temat stanu faktycznego". Nie tędy droga do konsekwencji myślenia nas wiedzie.

Adam | 2016-01-09
Przeczytana: styczeń 2016