Chiny. Historia. Teraźniejszość

Wydawnictwo: WAM
historyczna

Ponad pięć tysięcy lat kulturowej izolacji Chin od Zachodu sprzyjało powstawaniu wielu nieporozumień i stereotypów w postrzeganiu tego najliczniejszego narodu świata. Nieustannie zajęta własnymi sprawami Europa nie do końca rozumiana jest także przez Chińczyków. Ogromne tempo rozwoju gospodarczego współczesnych Chin sprawiło, że są one jednym z motorów światowej gospodarki. Przewiduje się, że za kilkanaście lat staną się gospodarczym liderem świata. Jednocześnie można mówić również o ekspansji chińskiej kultury. Na zachodzie panuje bowiem swoista „moda” na filozofię taoistyczną, konfucjanizm i chińską odmianę buddyzmu. W wielu krajach, także w Polsce powstają Instytuty Konfucjańskie, które propagują idee chińskiej filozofii. W dalszym ciągu jednak wiedza przeciętnego Europejczyka na temat Państwa Środka jest niewielka. W sądach na temat polityki współczesnych Chin oraz pytaniach o szanse demokracji za Wielkim Murem najczęściej nie uwzględnia się specyfiki tego kraju i kultury jego mieszkańców.

szip | 2015-05-19
Na półkach: Chiny, Posiadam, Przeczytane