Baśnie Narodów Byłych Republik Radzieckich

Kobzar
83-60283-80-X
republika radziecka, ZSRR, bajki
Horesz

Baśnie Narodów Byłych Republik Radzieckich to lektura zróżnicowana i zabawna. Kilkanaście składających się nań opowiadań nie zaskakuje fabułami, które czytelnik obeznany z wierzeniami ludowymi z łatwością rozszyfruje, lecz pozwala bawić się niespodziankami wynikającymi z mariażu tradycyjnych wątków demonologicznych ze współczesnymi realiami. Legendy i demony dawno już oswojone przez literaturę...

Legendy i demony dawno już oswojone przez literaturę zyskują wiele na soczysttości przez zderzenie z dziesiejszymi problemami przeciętnego Ukraińca i przeciętnej Ukrainki. Tak jak dawniej niezwykłość i tajemnice pozwalają trochę uporządkować otaczający świat, wprowadzenie wierzeń z myszką można widzieć zatem jako żartobliwą próbę oswojenia żarłocznej rzeczywistości.

Tina | 2011-02-12

Książka podzielona jest na dwie części - dla parobków (wersja hard), dla dziewek (wersja soft). Podział ten wydaje mi się trochę sztuczny, choć można w poszczególnych częściach dopatrywać się wspólnych motywów. Jednak przede wszystkim są to ciekawe opowiadania, nieraz z zaskakującą fabułą, których akcja rozgrywa się współcześnie. Jednak ta współczesna rzeczywistość wyróżnia się tym, że wiele w niej elementów magicznych, wiele postaci, stworzeń znanych z wierzeń ludowych, które świetnie są wplecione do opowieści.

katarzynaraj | 2011-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2011

Świetne, zabawne, momentami mroczne, często zaskakujące.... Dobrze napisane, z klimatem.

| 2015-01-06
Esme | 2014-08-06