Krucjata dziecięca. Mroczna tajemnica średniowiecza

Okładka książki Krucjata dziecięca. Mroczna tajemnica średniowiecza Gary Dickson
Okładka książki Krucjata dziecięca. Mroczna tajemnica średniowiecza
2010-01-01
2010-01-01
Wacław Sadkowski
historia średniowiecze krucjaty

Autor próbuje dociec prawdy o krucjacie dziecięcej z 1212 roku, niestety krucjata tak obrosła legendami i mitami, ze w sumie tylko wiadomo, że coś takiego było. Dokładnie skąd, jaką trasą, gdzie sie zakonczyła - nie wiadomo. Co było inspiracją-nie wiadomo. Autor wspomina piękną powieść Jerzego Andrzejewskiego BRAMY RAJU, sugeruje nawet sfilmowanie, bo nie wiedział,że Andrzej Wajda nakrecił film ma podstawie książki Andrzejewskiego. Pomimo wielu powtorzeń książkę polecam jako przyklad na jakie ogromne trudności napotyka badacz chcący doskrobać się chociaż kilku procent prawdy.

Z całą pewnością nie jest to książka dla fantastów spod znaku "Faktów i mitów". Książka to rzetelna rozprawa z mitami narosłymi wokół krucjaty dziecięcej. Analiza źródeł wytrąca oręż z rąk antyklerykałów, opisując przyczyny i przede wszystkim zakończenie wyprawy w zupełnie innym świetle niż dotychczas. Dodatkowo autor sięga również po ewolucje mitu krucjaty w literaturze i kulturze (coś co bardzo rzadko zdarza się w klasycznych opracowaniach). Jedyna wada to dość toporne tłumaczenie na język polski. W oryginale jest to chyba pozycja znacznie bardziej strawna.

• Średniowiecze
  • historia