Krucjata dziecięca. Mroczna tajemnica średniowiecza

The Children's Crusade
historia, średniowiecze, krucjaty
historia
Łukasz Kuć

Obok wypraw krzyżowych, na które wyruszali europejscy rycerze, w roku 1212 rozpoczęła się również inna, niemniej słynna, lecz jakże tragiczna krucjata. Jej uczestnikami były nakłonione do tej wyprawy przez fanatycznych, często na wpół obłąkanych duchownych, nieletnie dzieci oraz chłopska młodzież z Francji i Niemiec. Ci "niewinni rycerze Boga" mieli wyzwolić Ziemię Świętą spod muzułmańskiego...

Ci "niewinni rycerze Boga" mieli wyzwolić Ziemię Świętą spod muzułmańskiego panowania, czyli dokonać tego, co dotychczas nie udało się ciężkozbrojnemu europejskiemu rycerstwu. Długi marsz przez Alpy do Italii, skąd dzieci miały wyruszyć morzem w dalszą drogę, zakończył się jednak dla większości z nich śmiercią z głodu i z wyczerpania; wiele dzieci zostało też sprzedanych w niewolę muzułmanom.

Ówcześni kronikarze klasztorni opisywali tę niezwykłą krucjatę ze zrozumiałym entuzjazmem, lecz i z pełnym obaw zaskoczeniem; Od wieków wzbudza ona kontrowersje, jest przedmiotem badań i sporów historyków, a także dostarcza inspiracji dla literatury pięknej. Autor przedstawia jej dramatyczne dzieje, koniec i pokłosie...

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4557

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4557

grafzero | 2014-07-20

Z całą pewnością nie jest to książka dla fantastów spod znaku "Faktów i mitów". Książka to rzetelna rozprawa z mitami narosłymi wokół krucjaty dziecięcej. Analiza źródeł wytrąca oręż z rąk antyklerykałów, opisując przyczyny i przede wszystkim zakończenie wyprawy w zupełnie innym świetle niż dotychczas. Dodatkowo autor sięga również po ewolucje mitu krucjaty w literaturze i kulturze (coś co bardzo rzadko zdarza się w klasycznych opracowaniach). Jedyna wada to dość toporne tłumaczenie na język polski. W oryginale jest to chyba pozycja znacznie bardziej strawna.

Danek_DD | 2015-11-15
Przeczytana: 21 listopada 2015