Drobne! Drobne!
978-83-60746-06-6
poezja, poeta, wiersze, pasewicz, poeci, kryminał
poezja

Istnieje pewna gnostycka legenda, której kolejne wersje pojawiają się u różnych autorów. W niebie wywiązała się walka między aniołami. Walka, której wynik był z góry przesądzony, a zatem nie o zwycięstwo w niej chodziło, ni o przegraną. Powiadają, że wojnę wzniecił sam Pan, który chciał sprawdzić, jak postąpią jego podwładni. Byli tacy, co walczyli z pasją, byli tacy, co walczyli dla innych. Ale byli też tacy, co walki odmówili i całą wojnę obserwowali z oddalenia. Właśnie oni zostali zesłani na ziemię, by tutaj dokonać wyboru, na który nie mogli zdecydować się w niebie. Skazani na przygodę, na historię i namiętność, nie zaznają szczęścia, jeśli nie zduszą w sobie widza. Nie pamiętają nieba, zapomnieli o walce. A wokół nich oszałamiająca rozmaitość świata, od której nie można oderwać ani wzorku, ani języka: drobne, drobne. (Grzegorz Jankowicz)

prozapoetycka | 2018-01-13
Stepan_Astachow | 2017-04-13