Przezimowanie

Wintering
83-7391-656-3
sylvia plath, biografia
Bastet

W grudniu 1962 roku, na trzy miesiące przed samobójstwem, Sylvia Plath przenosi się z dwojgiem dzieci z domu w Devon do Londynu. Opisując dni po tej przeprowadzce, ale także cofając się w lata jej małżeństwa, autorka opowiada o nadwrażliwej kobiecie, usiłującej pogodzić wychowywanie dzieci z pracą literacką, chroniącej się przed własną matką i miotanej przez skrajne uczucia do byłego męża.

Powieść napisana z wielką wyobraźnią, i zarazem wierna faktom, jest niezwykłym zapisem czasu rozpaczy i przebłysków radości, osamotnienia, lęku i coraz bardziej kruchej nadziei.

czytankianki | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Osią Przezimowania jest ostatni rok życia Sylvii Plath. Mieszkała wówczas w Anglii, od 6 lat była żoną Teda Hughesa, uznanego już poety. Rok 1962 obfitował w wydarzenia: narodziny drugiego dziecka, rozstanie z mężem, wyprowadzka do Londynu, intensywna praca nad nowym tomikiem poezji, nawrót depresji. Kate Moses opowiedziała o tym trudnym okresie w oparciu o dziennik i korespondencję poetki oraz liczne opracowania, ściśle trzymając się faktów.

Przezimowanie pokazuje kobietę nadwrażliwą i rozedrganą emocjonalnie: smutek, poczucie bezradności, desperacja przeplatają się ze wzburzeniem, rzadkimi przebłyskami nadziei i chwilami ożywienia. Po lekturze chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, że Plath była na skraju załamania nerwowego, choć zakończenie książki może nastrajać optymistycznie: pod koniec grudnia Sylvia decyduje się na rozwód, dużo pisze, robi plany. Wygląda na to, że uda jej się „przezimować” i wyjść na prostą, tymczasem w rzeczywistości zaledwie kilka tygodni później...

skumperlak | 2011-04-05

Ciężka i przytłaczająca!! Czytam ją od 2006 i nie mogę się z nią uporać, choć zostało mi może ze 30 stron. Dobrze napisana [choć widać WYRAŹNY wpływ Sylvii Plath], lecz Beznadziejna [Beznadziejnymi wbrew powszechnemu znaczeniu nie nazywam rzeczy nędznych, a takie, które nie pozostawiają we mnie żadnej Nadziei].
Książka mroczna i wampirycznie duszę wysysająca...

certaindeath | 2017-02-15

Nie powinno się popełniać takich książek, nie powinno! Niby biografia, niby powieść, takie nie-wiadomo-co. Zniechęciłam się już po pierwszym rozdziale a im dalej, tym gorzej. Nie przeczytałam całej, to ponad moje siły.

Honorata | 2012-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2012

To nie jest zwykła powieść autobiograficzna - nie zawiera "suchego" zestawienia faktów, dat i nazwisk, ani nawet nie jest po prostu opowiastką o czyichś losach.
Robi wrażenie przede wszystkim to, jak ogromną empatią musiała wykazać się autorka - momentami czułam się, jakbym weszła w czyjąś głowę, albo wręcz sama odczuwała to, co czuła bohaterka, sposób myślenia, odczuwania był oddany niesamowicie. Nie psuły tego efektu nawet fatalne błędy korekty.
Wiadomo oczywiście, że nie należy uznawać jej za do końca wiarygodną. W końcu to tylko wyobrażenie autorki - mimo tego gorąco polecam.

Beatka | 2011-11-08

Mało odkrywcza niestety dla osób, które interesują się Sylvią Plath. A poza tym nie do końca wiarygodna. Niby biografia niby powieść, a nic z tego nie wyszło

lato1996 | 2017-01-23
Małgorzata | 2016-05-28