Usagi Yojimbo. Ronin

Tłumaczenie: Orkanaugorze
Cykl: Usagi Yojimbo (tom 1)
Wydawnictwo: Mandragora
Usagi Yojimbo : Book one
Usagi, Ronin, Stan Sakai, Usagi Yojimbo
komiksy
Arab

Usagi Yojimbo (jap. "Królik Przyboczny (Ochroniarz)") to seria komiksowa autorstwa Amerykanina japońskiego pochodzenia Stana Sakai. Akcja rozgrywa się w Japonii na początku XVII wieku w epoce Edo. Jego bohaterami są antropomorficzne zwierzęta. Głównym bohaterem serii jest Miyamoto Usagi, królik-ronin, przemierzający kraj w ramach shogyusha - pielgrzymki wojownika, wynajmując się jako...

Akcja rozgrywa się w Japonii na początku XVII wieku w epoce Edo. Jego bohaterami są antropomorficzne zwierzęta. Głównym bohaterem serii jest Miyamoto Usagi, królik-ronin, przemierzający kraj w ramach shogyusha - pielgrzymki wojownika, wynajmując się jako ochroniarz. Postać Miyamoto Usagiego zainspirowana była osobą mistrza miecza Miyamoto Musashiego, natomiast styl i atmosfera komiksu nawiązują do filmów Akiry Kurosawy i serii komiksowych Samotny wilk i szczenię i Groo the Wanderer.

vandenesse | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Hmmm... opowieści o przygodach królika samuraja :) dziwne to to ale jakoś nie mogłam się oderwać :)))

Marcin Zembrzuski | 2011-04-24

Zaczyna się bardzo obiecująco, jednak im dłużej trwa, tym bardziej autor zdaje się marnować potencjał w Usagim tkwiący. Mimo, iż podstawą serii jest swoista żonglerka kliszami bogatego kina samurajskiego, w Roninie boli brak większej oryginalności. Rozczarowują szczególnie zakończenia poszczególnych - w kilku miejscach niepotrzebnie przebojowych - historii, usilnie przyprawione dowcipami, które nie śmieszą, a przynajmniej nie mnie. Na szczęście już w Samuraju pan Sakai udowodnił na co go stać. Cieszę się, że przygodę z długouchym zacząłem od późniejszych, dużo lepszych albumów.

Lucyna Markowska | 2015-05-02

"Usagi Yojimbo (czyli Królik Ochroniarz) to nietypowa seria, której akcja rozgrywa się w świecie przypominającym siedemnastowieczną Japonię. Naturalnie uważny czytelnik wypatrzy wiele nawiązań historycznych, poczynając od otwierającej sceny, bitwy pod Adachigaharą, czy na imieniu głównego bohatera kończąc: Miyamoto Usagi – oczywiste odwołanie do mistrza walki stylu dwoma broniami, Miyamoto Musashiego. (...) Usagiego Yojimbo bez oporów określę mianem serii, na którą warto poświęcić czas. Jeśli jest się miłośnikiem kina samurajskiego, to jest to w zasadzie pozycja obowiązkowa. Komiks doskonale nadaje się także dla starszych odbiorców, którzy poza przyjemnością z historii lubią dowiedzieć się też czegoś o orientalnej kulturze."
Całość recenzji na: http://www.qfant.pl/review/stan-sakai-usagi-yojimbo-ronin/

Magiczny Krzysztof | 2015-02-28
Przeczytana: 26 lutego 2015

Seria o przygodach królika samuraja to mistrzowska narracja komiksowa,fascynujące pojedynki samurajskie i kultura XVII wiecznej Japonii w pigułce.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21