Kościół pierwszych wieków

Tłumaczenie: Kinga Ostrowska
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
L'Église des apôtres et des martyrs
83-211-1584-5
historyczna
Łukasz Kuć

Historia Kościoła od pierwszych lat działalności Apostołów do roku 380, kiedy to cesarz rzymski Teodozjusz nakazuje swoim poddanym przyjęcie wiary chrześcijańskiej.

Marcin | 2014-11-26

Po dziełach tak znamienitych jak "Od Abrahama do Chrystusa" i "Dzieje Chrystusa" Henri Daniel-Rops stworzył "Kościół pierwszych wieków", popularnonaukową książkę o początkach cywilizacji chrześcijańskiej. Punktem wyjścia są dzieje kształtowania się chrześcijańskiej koncepcji świata w opozycji do wartości reprezentowanych przez Cesarstwo Rzymskie pod rządami dynastii julijsko-klaudyjskiej. Jest to czas wielkich prześladowań czasów Nerona, epoka wielkich męczenników, a także powstawania piśmiennictwa chrześcijańskiego, ściślej rzecz biorąc listów Św. Pawła, Ewangelii (najpóźniejsza z nich, Ewangelia według Św. Jana powstaje w czasach cesarza Nerwy z dynastii Antoninów) i Apokalipsy Św. Jana (napisanej nieco wcześniej, w epoce Domicjana). Później następuje historia pierwszych papieży, kształtowania się kanonu Pisma Świętego (tzw. Kanon Muratoriego z 200 roku), prześladowania czasów Domicjana, Trajana, Hadriana, Marka Aureliusza (którego syn, Kommodus, był dla chrześcijan o dziwo dość...

Mirek Wołoszyn | 2016-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2016