W imię matki

Tłumaczenie: Marcin Wyrembelski
Wydawnictwo: W.A.B.
In nome della madre
978-83-7414-690-6

Mateusz, Marek, Łukasz, Jan... Wszyscy autorzy Ewangelii patrzyli na spisywane przez siebie wydarzenia z męskiej perspektywy. De Luca pozwala przemówić kobiecie – historię Świętych Narodzin przedstawia sama Miriam, Maria z Nazaretu. Opowieść o zaskakujących okolicznościach przyjścia na świat Jezusa snuje z właściwą sobie skromnością i czułością, ale i z dużą dozą realizmu. Nie ma tu niczego z...

Opowieść o zaskakujących okolicznościach przyjścia na świat Jezusa snuje z właściwą sobie skromnością i czułością, ale i z dużą dozą realizmu. Nie ma tu niczego z twardej sprawiedliwości Starego Testamentu ani z atmosfery skandalu, jaka mogłaby towarzyszyć niespodziewanemu poczęciu – nad historią Marii, Józefa i Jezusa rozpina się zasłona łagodności. De Luca uniknął pułapki sentymentalizmu i nadmiernej dosłowności. Nie stworzył ani książki obrazoburczej, ani przeładowanej teologią. Jego powieść ma w sobie coś ze spokoju błękitnego włoskiego nieba.

Ewa | 2015-06-30
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Bardzo wzruszyła mnie historia opowiedziana przez Miriam ( Marię ), od momentu Niepokalanego Poczęcia do dnia urodzin Jezusa.
Opowieść o wielkiej i pięknej miłości, szacunku, poświęceniu i przeznaczeniu, o cudzie jakim jest przyjście dziecka na świat.
Łza zakręciła się w oku i ścisnęło się serce, kiedy Miriam, już po rozwiązaniu, w ciszy nocnej i samotności, prosi Boga o łaskę dla swego syna, o normalne życie, oto, aby oddalić w czasie to co jest nieuniknione, aby mogła nacieszyć się macierzyństwem.
Najpiękniejsza historia o narodzeniu Jezusa jaką dotychczas przeczytałam. I muszę powiedzieć, że nawet Biblia nie oddaje tylu emocji co ta minipowieść. Bardzo, bardzo gorąco polecam wszystkim.
Polecę ją także swojej córce, która właśnie spodziewa się pierwszego dziecka!

Anja | 2014-04-30

Przepiękna historia opowiedziana ustami Miriam.
Co czuła dziewczynka,która w ciągu jednej nocy stała się kobietą, przyszłą matką?
Erri De Luca pokazuje emocje jakie towarzyszyły Marii znanej nam jako niepokalana dziewcia, to właśnie ona po narodzinach Jezusa stała się matką całego świata. Symbolem miłości i wiary ,zaufania w Panu.
Ta niewielka książeczka w cudowny sposob odciska w czytelniu obraz cudu jakim jest poczęcie , dzięki niej również dowiadujemy się ze istnieją niezwykli mężczyzni tacy jak Józef.
Każdy katolik zna historię Narodzin Jezusa , kazdy z nas wie że Maryja była dziewicą a Jozef był jej mężem jednak własnie dzięki temu opowiadaniu odkrywamy człowieka który tak bardzo kochał swoją Mirjam ze gotów był wystawić siebie na pośmiewisko a mozne nawet na śmierc tylko po to aby chronić ukochaną i jej dziecko, pomimo bolu jaki czuł, braku zrozumienia ...

Magiczna , pełna optymizu i nadziei, az trudno uwierzyc że napisał ją mężczyzna :-)
Polecam

Rune | 2013-09-13

Wiele ważnych i pięknych książek wygrzebałam na wyprzedażach.
Tę akurat za jedyne 5 zł. Doskonały obraz wartości pieniądza...
Ale nie o tym.

Cieszę się, że nie zraził mnie religijny wymiar książki.
bo to tak naprawdę metafora przeżyć i uczuć każdej matki.

"Wypełnia całą moją przestrzeń, nie tylko samo łono. Zadomowił się w moich myślach, zamieszkał w moim oddechu, wącha świat przez mój nos. Jest we wszystkich tkankach mojego ciała."
To opowieść pełna takich czułości. Jak to możliwe, że mężczyzna tak pięknie i trafnie opisał macierzyństwo?

I jak to wspaniale, że przeczytałam "W imię matki" pierwszy raz zanim urodziłam dziecko...

godmyt | 2014-03-04
Przeczytana: 15 lutego 2014

Pięknie opowiedziana historia...
zwiastowania,życiowych komplikacji, jakie zrodziły się po wizycie anioła, trudów podróży, narodzin Jezusa, przeżyć Miriam i Josefa.
Opowieść nacechowana ogromną delikatnością i wyczuciem.Rzuca nieco inne światło na, doskonale znany nam wszystkim, obraz Bożego Narodzenia, dopełniając całości. Pokazuję trudy związane z przyjęciem i otwarciem się na cud.

zazanka | 2013-10-24
Przeczytana: 24 października 2013

Książka dla matek. O dawaniu życia, o noszeniu dziecka pod sercem o wyjątkowym związku kobiety w ciąży z dzieckiem. Piękna. Aż dziw, że tę książkę napisał mężczyzna...

elentari | 2016-05-06

Zaskakująca, intymna narracja, która wydaje się zapisem długiego wsłuchiwania się we własne wnętrze. Subtelna dekonstrukcja ewangelicznego kanonu, nie tyle kwestionująca dominujący przekaz, ile dająca wybrzmieć wiecznie cichej obecności Madonny. Napisana w aforystycznym stylu, który sprawia, że konkretne fragmenty nadają się do wytatuowania wersalikami na przedramieniu - definicja łaski krąży mi w głowie od lat.

Magdalena | 2016-11-03
Na półkach: 2016, Przeczytane