Overemotional

Wielka Litera
2023-10-11
2023-10-11
Edyta Stępkowska

Steven, główny bohater powieści jest obdarzony nienaturalną mocą, która daje o sobie znać wtedy, gdy targają nim silne emocje. Nie rozumie tego co się z nim dzieje i boi się tej dziwnej mocy, która czasem staje się niebezpieczna i chcąc ją oswoić nazywa ją emomancją. Przerażony sobą ucieka z domu do pewnego ponurego miasteczka, ale tam zaczyna się nim interesować tajemnicza organizacja DEMA, której zadaniem jest „neutralizacja” takich ludzi jak on. Na szczęście Steven poznaje nowych przyjaciół, których wsparcie i determinacja pozwolą mu przetrwać i lepiej poznać oraz zrozumieć samego siebie. To dzięki Freyi, Marcusowi i Troyowi i sile ich przyjaźni odkrywanie własnej tożsamości i odrębności nie jest aż tak bolesne. Dziwnym trafem na jego drodze staje nieznajomy, który oferuje mu pomoc w kontrolowaniu własnych mocy, dając mu tym samym nadzieję na normalne życie. Tylko czy temu mężczyźnie można w ogóle zaufać?

Historia opowiedziana z perspektywy wielu postaci nadała tej opowieści pewnej dynamiki i pokazała jakże różne emocje bohaterów. Postacie powieści są na swój sposób ciekawe, a angielski humor dodał jej smaczku.

Muszę się przyznać, że dosyć ciężko przychodziło mi czytanie tej historii. Nie jest to ten typ powieść fantasy jaką lubię. Jest skierowana do młodego czytelnika i zapewne spełnia jego oczekiwania, ja wolę klasykę gatunku i dlatego nie potrafię jej obiektywnie ocenić.

Jeżeli udało się autorowi trafić w gust młodych książkożerców, to już jest duży sukces, jak na debiutanta.

🔥 Ocena 1-10: 6
⭐️ Za książkę dziękuję @wielkalitera

„Overemotional” to powieść, która łączy w sobie fantastyczne elementy z głębszymi przesłaniami dotyczącymi tożsamości i przyjaźni. Steven, główny bohater, posiada nietypowe umiejętności. Za każdym razem, gdy doznaje silnych emocji, dzieją się dziwne rzeczy. Swoje umiejętności sam nazywa emomancją. Postanawia, że nikogo więcej nie skrzywdzi, a to prowadzi go do ucieczki z domu. Akcja toczy się w mrocznym miasteczku Grunsby-on-Sea, gdzie główny bohater spotyka tajemniczą postać, podobną do niego, obiecującą pomoc w kontrolowaniu jego mocy.

Chociaż powieść zawiera elementy nadprzyrodzone, skupia się przede wszystkim na podróży emocjonalnej nastolatków. Odkrywanie tożsamości, próba odnalezienia miejsca w świecie i budowanie zaufania stają się w niej centralnymi motywami. Narracja z wielu perspektyw i zaskakujące wydarzenia budują napięcie, mimo że początkowo historia sprawia trudności z wciągnięciem się. Przynajmniej ja miałam z tym problem. Jednak nie trwało długo, zanim w całości oddałam się lekturze i popłynęłam.

Powieść wyróżniają ciekawe postacie, dynamiczna akcja, zwroty akcji i momenty humoru. To opowieść o przyjaźni, tajemnicach i wewnętrznej walce głównego bohatera. Ujmuje swoją oryginalnością i sposobem, w jaki traktuje kwestie związane z tożsamością seksualną. Bez przerysowywania, z taktem i delikatnością. Czytelnik zaznajamia się z postaciami, które łączy wspaniała relacja, niezależnie od różnic czy doświadczanych przez nich przeżyć. Wszyscy bohaterowie są sympatyczni i realistyczni. Steven to chłopak, który pragnie normalności i jednocześnie szuka odpowiedzi na pytania o samorealizację i kontrolę nad swoją mocą. Freya nieustannie wspiera Stevena w trudnych chwilach. Jej determinacja i oddanie stanowią wsparcie dla chłopaka w jego podróży ku akceptacji samego siebie i zrozumieniu swoich mocy. Marcus, chłopak Freyi, wzbogaca historię swoją obecnością, choć nie jest ulubieńcem Stevena. Jego relacja z Freyą wpływa na dynamikę grupy i relacje między postaciami. Troy to amerykański student przypadkowo wplątany w tę historię. Jego obecność wprowadza do powieści nową perspektywę, ale też element kulturowy, który różnicuje grupę i wprowadza nieco napięcia do dynamiki ich relacji. Ta zgrana grupa postaci tworzy fascynującą mieszankę osobowości, przyczyniając się do różnorodności narracji. Ich relacje, różnice i wzajemne wsparcie stanowią o sile fabuły, uzupełniając historię o bogactwo emocjonalne i wyjątkowe interakcje.

Humor w powieści jest świetny i w pełni brytyjski, a ogólna atmosfera jest fantastyczna. Urocze są też wątki romantyczne, z główną parą homoseksualną i drugoplanową parą heteroseksualną. Mimo dobrego humoru i ciekawych postaci, nie jest to jednak lekka opowieść. Porusza istotne, nie tylko dla młodych ludzi tematy. „Overemotional” to urocze, interesujące i angażujące połączenie „Heartstoppera” i „Stranger Things”, które warto poznać.

Overemotional to książka, w której znajdziecie:
🔥 naukę własnych emocji
🔥 wychodzenie z szafy
🔥 siłę przyjaźni
🔥 paranormalne zjawiska
🔥 akcję

Jest to książka, która pod warstwą fantastyki kryję nastoletnie poszukiwanie siebie. Odkrywanie tożsamości, próbę odnalezienia swojego miejsca i osób, którym można zaufać.

Mimo znajomości opisu, książka bardzo mnie zaskoczyła sytuacjami i bohaterami. Chociaż na początku ciężko było mi się wkręcić w historię. Tak później nie mogłam doczekać się rozwiązania. Atutem jest podzielenie narracji na wszystkich bohaterów, dzięki czemu historię możemy obserwować z wielu perspektyw. 💙

Overemotional to książka, w której znajdziecie:
🔥 naukę własnych emocji
🔥 wychodzenie z szafy
🔥 siłę przyjaźni
🔥 paranormalne zjawiska
🔥 akcję

Mimo znajomości opisu, książka bardzo mnie zaskoczyła...

• Literatura zagraniczna🌍
  • Bez oceny