Employee journey. Od rekrutacji do ostatniego dnia w pracy

Okładka książki Employee journey. Od rekrutacji do ostatniego dnia w pracy Artur Dzięgielewski
Okładka książki Employee journey. Od rekrutacji do ostatniego dnia w pracy
Artur Dzięgielewski Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2023-05-09
2023-05-09

Gdybym była na początku swojej kariery w HR to na pewno byłby dobry wybór. Książka jest fajnym kompendium wiedzy (podstawowej w tym obszarze) ale także mówi o employer branding i rekrutacji. Czyli tak jak tytuł wskazuje: podróż pracownika przez wszystkie procesy w firmie, którymi zajmuje się HR Specjalista. Można sobie poświęcić także chwilkę na refleksję, podczas testu i ćwiczeń w książce.

Od ponad pięciu lat pracuję w zespołach HR, głównie w rekrutacji, dlatego też nie mogłam przejść obok tej pozycji obojętnie. Mam wrażenie, że cały czas dla wielu ludzi HR kojarzy się z Paniami, które to w pracy zajmują się głównie piciem kawy. A pracy w HR jest sporo, często jest to praca, która odbywa się za kulisami, przez co reszta pracowników firmy może tego nie dostrzegać.

W „Employee journey” autor przedstawił każdy etap podróży pracownika w firmie, od przygotowania ogłoszenia rekrutacyjnego, aż po offboarding. No właśnie. Off-boarding, niesamowicie ważny proces, a tak często pomijany lub traktowany po macoszemu.

Książka jest bardzo usystematyzowana, każdy poszczególny etap podróżny ma swój rozdział. Wszystkie ważne informacje zostały wyróżnione graficznie bądź za pomocą tabelki. A na końcu każdego rozdziału znajdziemy zadania, które pomogą nam uporządkować wiedzę, a jednocześnie sprawdzić, czy dany proces dobrze działa w naszej firmie i czy, aby na pewno uwzględniliśmy wszystko. Uważam, że te zadania będą świetnym treningiem dla tych, którzy dopiero poznają świat HR, natomiast dla tych już zaprawionych w boju będą świetną szansą na weryfikację procesów i ich usystematyzowanie.

Przykłady, przykłady, przykłady – autor sypie nimi jak z rękawa, sama znalazłam kilka pomysłów, które warto będzie wykorzystać. Do tego w książce znajdziemy również mnóstwo gotowych ankiet, którymi można się zainspirować przy tworzeniu własnych. Autor zwraca również uwagę na to jak powinny być skonstruowane pytania, aby ankieta nie nużyła naszych pracowników.

W książce autor przedstawia również wyniki różnych badań, część z nich to jego własne przeprowadzone badania na platformie linkedin za pomocą ankiety. No właśnie i tutaj mam problem. ponieważ w mojej opinii ankiety na linkedin są nie do końca wiarygodnym źródłem informacji.

Uważam, że książka ta jest nie tylko dla osób z działów HR, ale także dla wszystkich tych, którzy są ciekawi jak ta cała machina działa od środka.

Książka przeznaczona dla osób, które interesują się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Dedykowana przede wszystkim tym, którzy pracują w większych korporacjach w działach HR. 💼

Czym dla Ciebie jest praca❓

Dla niektórych to tylko źródło dochodów, 💵 ale dla mnie to jeden z ważniejszych elementów życia. Ponieważ to tam spędzamy często najwięcej czasu. ⌚Skoro już musimy za coś żyć, to warto, aby oprócz pieniędzy, poczuć satysfakcję z wykonywanych obowiązków. 😛

Z książki dowiesz się:
->Czym dokładnie zajmują się działy HR.
->Co zrobić, aby utrzymać dobrego pracownika w firmie.
->Jak pozyskać najlepszych pracowników na dane stanowisko.
->W jaki sposób można stosować employer branding.
->Jak powinien się zachowywać dobry rekruter.
->Jakie są etapy zatrudnienia nowego pracownika i wiele więcej.

Aby utrwalić wiedzę, autor umieścił w rozdziałach zadania. Oprócz tego pod koniec książki znajdziesz test podsumowujący wszystkie zagadnienia.😄 Jak dla mnie, treści są bardzo fajnie rozplanowane. Poszczególne rozdziały zawierają najważniejsze informacje, które mogą być pomocne dla początkujących pracowników z działu HR. Jednocześnie książka jest napisana prostym językiem, więc każdy się w niej odnajdzie. 😜

Czym dla Ciebie jest praca❓

Już w chwili, w której zdecydujesz się na zakup tej pozycji otrzymasz ogromną wiedzę i wiele narzędzi do wykorzystania, a kiedy dodatkowo poświecisz jej choć trochę więcej uwagi i potraktujesz ją jak narzędziownik, stanie się skarbnicą wiedzy i bezpiecznym miejscem w chwili zwątpienia.

[Współpraca reklamowa z Wydawnictwem OnePress Helion S.A.]

Przede wszystkim to bardzo dobra książka, pozwalająca na ustrukturyzowane procesów, sugerująca zastanowienie się czy wszystkie obszary HR w firmie są odpowiednio prowadzone, czego może brakować lub co wymaga zmiany. To taki uświadamiacz, że każdy kandydat (później pracownik) powinien zostać poprowadzony odpowiednią drogą, jak tego dopilnować i zrealizować możliwie najbardziej profesjonalnie.

Każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem do opracowania, co uważam za bardzo dobry pomysł. Taki zabieg w prosty sposób pozwala pozyskaną wiedzę przełożyć na praktykę w zadaniach realizowanych na co dzień. Faktycznie jest to narzędziownik – genialny w momencie niepewności, ratujący i podsuwający gotowe rozwiązania.

Autor szczerze wskazuje, co może być problemem w sytuacjach najpewniej powielanych w wielu miejscach. Opisuje to wszystko stylem przyjemnym w odbiorze – w żadnym wypadku podręcznikowym. Dodatkowo książka opracowana jest w bardzo przystępny sposób. Przejrzystość schematów, opisów i informacji umożliwia zapisywanie swoich spostrzeżeń i notatek.

Książka sprawdzi się na różnych etapach kariery. Uważam, że bardzo ważne jest poznawanie nowych perspektyw, aby na pewnie rzeczy móc spojrzeć z otwartością.

Z pewnością będę wracać do tej pozycji. 🌺

[Współpraca reklamowa z Wydawnictwem OnePress Helion S.A.]

Przede wszystkim to bardzo...

Książka "Employee journey. Od rekrutacji do ostatniego dnia w pracy" Artura Dzięgielewskiego przeprowadza osobę zatrudnioną w miękkim HR przez każdy etap, na którym może znajdować się pracownik organizacji. Zaczynamy tutaj od rekrutacji, czyli zadania, z którym każdy hrowiec jest najbardziej kojarzony. Następnie pojawiają się aspekty, o które należy zadbać, aby utrzymać pracowników. Na koniec dowiemy się, co możemy zrobić w momencie rozstawania się z danym pracownikiem.

Książka jest bardzo konkretna. Nie tylko został tutaj objaśniony każdy etap, na którym może znajdować się kandydat albo pracownik, ale również dostajemy wskazówki, które można od razu wdrożyć, a nawet zadania dające do myślenia. Tę książkę zdecydowanie warto przeczytać, aby sprawdzić, co jeszcze możemy ulepszyć we wspomnianej profesji. Polecam.

Autor w ciekawy sposób opisuje kwestie związane z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników - przyda mi się to w pracy. Dużo praktycznych wskazówek. Szybko się czyta. Jak dla mnie potrzebna i ważna pozycja o tematyce hr

Bardzo dobra pozycja dla każdego kto interesuje się HRem lub pracuje w HR. Już skorzystałam ze wskazówek dotyczących ogłoszeń, onboardingu, rekrutacji i benefitów

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Employee journey. Od rekrutacji do ostatniego dnia w pracy