Sposoby na złość, gniew i dobre relacje

Okładka książki Sposoby na złość, gniew i dobre relacje Christina Kress
Okładka książki Sposoby na złość, gniew i dobre relacje
Christina Kress Wydawnictwo: Levyz Books poradniki
poradniki
Levyz Books
2023-01-01
2023-01-01
Urszula Ruzik-Kulińska
psychologia zarządzanie emocjami psychoterapia

Psychologu, pedagogu, kup książkę zanim się wyprzeda. Świetne narzędzie.

Psychologu, pedagogu, kup książkę zanim się wyprzeda. Świetne narzędzie.

"Sposoby na złość, gniew i dobre relacje" to bardzo pomysłowy workbook dla dzieci opracowany przez Christinę Kress a wersją polską od strony merytorycznej zaopiekowała się psycholog Anna Kmiecik wydawca Levyz Books.

W publikacji znajduje się wiele ćwiczeń i zadań, których celem jest:
-poznanie emocji, szczególnie złości oraz stylach myślenia, które wpływają na nasze zachowanie;
-zrozumienie złości i gniewu, zaakceptowanie, że te emocje nam towarzyszą w codziennym życiu;
-uzmysłowienie, że złość może ranić innych;
pokazanie sposobów na radzenie sobie ze złością.
Książka jest napisana w sposób przystępny dla dziecka. Podoba mi się to, że ćwiczenia są oparte na autorefleksji, dorosły może być jedynie przewodnikiem na drodze do zrozumienia siebie i swoich emocji. Propozycje zadań są zróżnicowane, możemy dobierać je ze względu na cel, jaki chcemy osiągnąć.

Uwielbiam workbooki, bo to gotowa inspiracja na zajęcia, a z tą książką z pewnością zaprzyjaźnię się na dłużej.

Publikacja ta inspirowana jest terapią dialektyczno- behawioralną (DBT). Metoda jest skuteczna i stworzona z myślą o osobach, które zmagają się z silnymi emocjami. Dodatkowo ćwiczenia uatrakcyjnione są elementami terapii poprzez zabawę (playtheraphy).

Polecam!

W publikacji znajduje się wiele ćwiczeń i zadań, których celem jest:

Bardzo czekałam na tę pozycję i nie zawiodłam się. To naprawdę wartościowa książeczka, która może być bardzo pomocna w nauce radzenia sobie ze złością, a dlaczego?

„Z założenia dziecko powinno wykonywać ćwiczenia razem z dorosłym ”

BINGO! To krótkie, ale bardzo ważne zalecenie dodaje +100 do siły prezentowanych w książce ćwiczeń. Zaangażowanie rodzica we wspólne wykonywanie ćwiczeń razem z dzieckiem to nie tylko świetna okazja wzajemnego poznania się, rozmowy i budowanie głębszej relacji. To nie tylko modelowanie zachowań dziecka własnym przykładem (uczymy się głównie z obserwacji i przykładów, a nie słów). To przede wszystkim to okazja by „nadrobić” własne umiejętności w zakresie regulacji emocji. J Nic i nikt tak nie wspiera dziecka w radzeniu sobie z emocjami jak dorosły, który sam opanował tę trudną sztukę. Przy tym wcale nie musimy od razu przyznawać się, że nie jest to nasza najmocniejsza strona. ;) Krok po kroku razem z dzieckiem możemy odkrywać sprytne sposoby na lepsze radzenie sobie ze złością i budowanie zdrowych relacji. Pomagają w tym też „kupony” wręczane dziecku przez rodzica i rodzicowi przez dziecko w sytuacji zastosowania nowych umiejętności w życiu! Tadaam!

Przejrzysta i jasna struktura książki

Z książką krok po kroku poznajemy swój „domek złości” – uczymy się rozpoznawać złość, wyłapywać sytuacje ją wywołujące i typowe zachowania. Stopniowo dostrzegamy, że mamy różne możliwości reakcji i patrzenia na sytuację, w zależności czy dopuścimy do głosu umysł emocjonalny, oparty na faktach czy uwzgledniający oba czyli tzw. mądry umysł. Uczymy się też konkretnych sposobów reakcji w sytuacji złości. Co ważne książka pokazuje w jaki sposób lepsze radzenie sobie ze złością może pomóc nam nie tylko czuć się lepiej ale i budować dobre relacje (i ich nie niszczyć).

Plastyczne i ciekawe przykłady ilustrujące zagadnienia.

Jak poznasz, że koleżanka z Chin, która nie mówi po polsku dostrzegła za twoimi plecami groźnego tygrysa? Jakie myśli, jak macki ośmiornicy, przytrzymają cię przy złości? Co powiedział(a)byś złości gdybyś mógł/mogła napisać do niej list? – to tylko kilka przykładów pozwalających przekazywać niełatwe treści w prosty i twórczy sposób.

Regulacja emocji – nie tylko tu i teraz

Dużym atutem książki jest podkreślenie, że dobre radzenie sobie z emocjami to nie tylko sprawne stosowanie technik w momencie ich pojawianie się. To też codzienne dbanie o siebie i swój dobrostan. Bardzo ważna jest jakość naszego wypoczynku, snu, pożywienia, ruchu czy kontaktów z innymi. Bez tego trudno oczekiwać, że zadziałają same techniki.

Koniec z niewygodą kserowania/skanowania książki

To kolejna już książeczka wydawnictwa Levyz, do której dostępne są pomoce do ściągnięcia w pdf. Ich ściągnięcie i wydrukowanie ułatwia powrót i wielokrotne wykorzystywania arkuszy do ćwiczenia kompetencji.

Sprytne tłumaczenie

Terapia DBT słynie z akronimów ułatwiających zapamiętanie kolejności działań. I tutaj angielskie słowo BREAKE (hamulec) to akronim pochodzący od pierwszych liter oznaczających działania: Breath (oddech),Relax (relaks),Ask (zapytaj o pomoc),Kind (miły),Enter (wyjście) zamieniono na: STOPUJ – ST (strząśnij),O (oddychaj),P (poproś),U (bądź uprzejmy_a),J (jeszcze raz przyjrzyj się sytuacji). Taki zabieg nic nie ujmuje samej metodzie, a znacznie ułatwia zapamiętywanie poszczególnych etapów bez konieczności podszkalania się w angielskim J

Normalizacja odczuwania złości i tego, że nauka radzenia sobie z nią wymaga czasu

„Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby nie czuć złości. Wszyscy ludzie czują złość i to jest ok. Chodzi o to, aby kontrolować swoje zachowanie nawet wtedy, gdy doświadczasz tej silnej emocji. A to wymaga wielu ćwiczeń”

Ta książeczka to nie tylko kopalnia pomysłów, ale i gotowy program, który pozwala dzieciom i rodzicom krok po kroku coraz lepiej rozumieć i zaradzać swoją złością. Przyda się także terpeut(k)om szukającym nowych inspiracji do pracy.

Już nie mogę się doczekać kiedy sięgnę po tę książeczkę z młodszymi (i starszymi) pacjentami i pacjentkami.

„Z założenia dziecko powinno wykonywać ćwiczenia razem z dorosłym ”

• Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • DLA DZIECI
  • Samodzielne
  • PSYCHOLOGIA
  • Rozwojowe
  • Do biblioteki
  • Posiadam w domowej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Sposoby na złość, gniew i dobre relacje