20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła

Okładka książki 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła
Mariusz Szczygieł Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
470 str. 7 godz. 50 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
470
Czas czytania
7 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375361438
Tagi:
szczygieł reportaże reporterzy Polska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (63) / 2023 Ingmar Bergman, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Anna S. Dębowska, Olga Drenda, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Agnieszka Jucewicz, Ignacy Karpowicz, Tymoteusz Karpowicz, Barbara Kingsolver, Joanna Kuciel-Frydryszak, Marc Levy, Renata Lis, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Edward Pasewicz, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Mariusz Szczygieł, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk, Małgorzata Żarów
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Ingmar Bergman, Bis...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Janina Turek. Zapiski codzienne Jolanta Brach-Czaina, Ewa Janeczek, Monika Kozioł, Joanna Kubicka, Dominika Mucha, Anna Pekaniec, Maria Anna Potocka, Mariusz Szczygieł, Janina Turek
Ocena 7,0
Janina Turek. ... Jolanta Brach-Czain...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1150 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
287
6

Na półkach:

Jak wygląda Polska po roku 89, a jak wyglądała wcześniej? W chwili upadku systemu komunistycznego miałem siedem lat. Byłem w pierwszej klasie szkoły podstawowej i może to dość osobliwe, ale z tamtego momentu zapamiętałem tylko tyle, jak to pewna pani weszła na lekcję i powiedziała, że teraz już nie istnieje Polska Rzeczpospolita Ludowa, tylko nastała Rzeczpospolita Polska. Dla siedmioletniego dziecka wielkiego znaczenia ów fakt nie miał, ale dziwnym trafem utkwił w mojej świadomości. Przywołuję to wspomnienie tylko po to, aby pokazać, że moja pamięć odnosząca się do czasów komuny i tych chwilę po jej upadku, jest raczej niewielka. Wiedza dotycząca tamtych czasów, którą posiadam, pochodzi albo ze wspomnień rodziny, albo z filmów lub książek. Książka Szczygła zaczyna się, kiedy lat miałem już osiem, był to czas pierwszej komunii.

Reportaże zaprezentowane w tomie dotyczą najnowszej historii Polski, „dzikiego kapitalizmu”, opowiadają o pierwszych sklepach, w których można było kupować bez kolejek. Są to historie smutne, ale i zabawne. Pokazują Polaków, którzy próbowali nauczyć się żyć na nowo, którzy musieli poznać nowe zasady, wykształcić w sobie nowe cechy, posiąść nowe fachy. Słowo nowe, wydaje się być kluczem. Nowe cieszy, nowe kusi, ale też onieśmiela. Zmusza do przyjęcia innej postawy, wybudza z rutyny. Polacy poznają świat kolorowych neonów, kolorowych gazet i też kolorowych owoców na półkach sklepowych.

Tom zaczyna się od wspomnień Mariusza Szczygła, który w formie dziennika przywołuje początek lat 90-tych. Wzrusza i śmieszy opis sytuacji, kiedy bez problemów zdobywa kawałek upragnionej szynki, a następnie tuli się do niej. Reszta reportaży zamieszczonych w książce nie odbiega poziomem od tego wspomnianego. Pojawiają się i tematy bardziej kontrowersyjne i „ciężkie”, jak na przykład tekst dotyczący aborcji, reportaż napisany przez ucznia szkoły Rydzyka, czy artykuł o księdzu geju. Poznajemy także współczesnych herkulesów, którzy na siłowniach, w nie do końca legalny sposób, pracują nad tężyzną fizyczną. Bardzo współczesny jest reportaż o rzeczywistości wirtualnej, i romansach czatowych.

Nie sposób przedstawić wszystkich tekstów zamieszczonych w tomie, gdyż jest ich aż 26 i każdy zasługuje na uwagę i skupienie.

Podtytuł mówi, że to 20 lat, które wydarzyło się naprawdę. To słowo „naprawdę” jest bardzo istotne, gdyż reportaże przedstawione w tomie opowiadają czasami tak niezwykłe historie, że niektórzy czytelnicy mogą sądzić, że to fikcja literacka, nadmierne działanie wyobraźni autora. W moim odczuciu te teksty są i śmieszne i tragiczne i smutne. Reportaże są takie jak ich bohaterowie, którzy często przemawiają do nas wprost z kartek, a każda postać posługuje się swoim własnym barwnym językiem.

Co też istotne, jak wspomina Szczygieł we wstępie, nie ma w tej książce wielkiej polityki, nie ma patosu, opowiedziane są historie ludzi zwyczajnych, którzy próbują sobie jakoś radzić.

Jak wygląda Polska po roku 89, a jak wyglądała wcześniej? W chwili upadku systemu komunistycznego miałem siedem lat. Byłem w pierwszej klasie szkoły podstawowej i może to dość osobliwe, ale z tamtego momentu zapamiętałem tylko tyle, jak to pewna pani weszła na lekcję i powiedziała, że teraz już nie istnieje Polska Rzeczpospolita Ludowa, tylko nastała Rzeczpospolita Polska....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 546
  • Chcę przeczytać
    1 464
  • Posiadam
    376
  • Ulubione
    64
  • Reportaż
    53
  • Teraz czytam
    49
  • Chcę w prezencie
    24
  • Literatura faktu
    24
  • Reportaże
    15
  • 2013
    15

Cytaty

Więcej
Mariusz Szczygieł 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Zobacz więcej
Mariusz Szczygieł 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także