rozwińzwiń

Polska jazda i konne łucznictwo w XII wieku

Okładka książki Polska jazda i konne łucznictwo w XII wieku Jakub Juszyński
Okładka książki Polska jazda i konne łucznictwo w XII wieku
Jakub Juszyński Wydawnictwo: INFORTeditions militaria, wojskowość
98 str. 1 godz. 38 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Liczba stron:
98
Czas czytania
1 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367111447
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
206
206

Na półkach: ,

Jakub Juszyński przedstawia swoje spojrzenie na wojskowość polską w XII wieku, podkreślając obronne taktyki przyjęte w tym okresie oraz określaną przez siebie rolę jazdy i łucznictwa konnego. Zaczyna od niezwykle ciekawego aspektu, którego w takim ujęciu dotąd nie czytałem, tzn. kwestii zasieków w ówczesnej wojnie, ich wykorzystywania na szeroką skalę podczas wojen obronnych piastowskiej Polski. Dalej przechodzi do powtarzanego w kolejnych swoich książkach tematu konnego charakteru wojsk piastowskich, udziału konnych łuczników, odmienności odnośnie stosowanego chwytu łuczniczego. Te elementy już są tak często u niego powtarzane, że chyba wolałbym odwołanie do innych pozycji zamiast powtarzanych rozdziałów.
Następnie dostajemy zasadniczą część książki czyli opis i analizę walk od czasów Bolesława Krzywoustego do pierwszych lat rozbicia dzielnicowego i kilku kampanii na różnych kierunkach, m.in. wyprawy Fryderyka Barbarossy.
Tutaj uwidacznia się i znaczenie zasieków i opieranie o nie taktyki w razie obrony, szczególnie na kierunku zachodnim, jak i wątki przemawiające za tezami autora o konnym i łuczniczym charakterze wojsk piastowskich.
Bardzo dobra i spójna książka, w której dostajemy ciekawe ujęcie tytułowej tematyki. Zaczynam być coraz bardziej przekonany do koncepcji autora.

Jakub Juszyński przedstawia swoje spojrzenie na wojskowość polską w XII wieku, podkreślając obronne taktyki przyjęte w tym okresie oraz określaną przez siebie rolę jazdy i łucznictwa konnego. Zaczyna od niezwykle ciekawego aspektu, którego w takim ujęciu dotąd nie czytałem, tzn. kwestii zasieków w ówczesnej wojnie, ich wykorzystywania na szeroką skalę podczas wojen...

więcej Pokaż mimo to

avatar
390
217

Na półkach: ,

Autor interesująco przedstawia dwunastowieczne konflikty zbrojne, skupiając się na roli lekkozbrojnej jazdy, a zwłaszcza łuczników. Przekonująca jest argumentacja tezy, że właśnie ta formacja była trzonem polskich wojsk, a jako przykłady przedstawione są fragmenty źródeł pisanych oraz przedstawień graficznych. Co prawda wizja Autora kłóci się z obecnym w ówczesnej kulturze trendem imitatio imperii, ale jest istotnym głosem w dyskusji, jak wyglądały zbrojne zmagania. Omówione zostały kolejne kampanie, co poprzedzono ogólnym opisem polskiej konnicy, a także roli zasieków.
Polecam wielbicielom średniowiecza, grupom rekonstrukcyjnym oraz wszystkim zainteresowanym historią wojskowości.

Autor interesująco przedstawia dwunastowieczne konflikty zbrojne, skupiając się na roli lekkozbrojnej jazdy, a zwłaszcza łuczników. Przekonująca jest argumentacja tezy, że właśnie ta formacja była trzonem polskich wojsk, a jako przykłady przedstawione są fragmenty źródeł pisanych oraz przedstawień graficznych. Co prawda wizja Autora kłóci się z obecnym w ówczesnej kulturze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Posiadam
    3
  • Chcę przeczytać
    2
  • EBOOK/SCAN
    1
  • Scan [całość 600 dpi]
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska jazda i konne łucznictwo w XII wieku


Podobne książki

Przeczytaj także