The Association

2001-09-01
2001-09-01
9780451204127
horror

Przyznam, że dawno żaden horror nie zaniepokoił mnie tak, jak ta książka. Pomysł jest fantastyczny i przypomina mi niektóre odcinki Strefy Półmroku. Mamy tu ten powolny marsz z normalności do nienormalnego; coś znajomego i akceptowalnego stopniowo przeistacza się w coś dziwacznego i zagrażającego i okazuje się, że nie bardzo jest jak uciec ani znaleźć pomoc.

Bohaterowie wprowadzają się do nowego domu i muszą podporządkować się stowarzyszeniu właścicieli domów; początkowo zasady są co prawda nieco intruzywne i irytujące, ale zrozumiałe. Dotyczą wyglądu ogródka, biznesu prowadzonego z domu, sprzedaży garażowych... Potem zaczynają robić się coraz bardziej drakoniczne, ale i dziwaczne. Coraz bardziej gwałcą prywatność bohaterów, próbują kontrolować ich życie w sposób nieakceptowalny przez nikogo normalnego, ale jednocześnie zaakceptowany przez lwią część sąsiadów, co tworzy silne poczucie odrealnienia (ludzie do koła zachowują się coraz mniej racjonalnie),izolacji społecznej i podejrzliwości - nie wiadomo kto jest przyjacielem a kto wrogiem.

Czytając, naprawdę czułam to duszenie się, ten lęk wynikający z przerażającej inwazji Dziwnego do szarej codzienności, ale też poczucie rozkręcającej się coraz bardziej tyranii osiedla, kontroli nawet pod własnym dachem, odarcia z prywatności. Jest tu tyle interesujących elementów i fakt, że tym Złym Potworem jest właśnie stowarzyszenie właścicieli domów to dla mnie genialny zabieg horrorowy.

To trochę tak, jakby nagle moja spółdzielnia mieszkaniowa zaczęła zostawiać mi w skrzynce bardzo dziwne, coraz bardziej absurdalne wymogi, dotyczące mojego mieszkania (żadnych zdjęć, totalna kontrola wystroju, zakazy dotyczące tego, kogo wolno mi wpuści do środka, zasada na temat tego, jakim ołówkiem mogę robić notatki itp),a cały świat do koła, włącznie z policją i władzami, udawał, że to jest normalne... brrr.

Bohaterowie...

• Rok 2023ci