Instructions of Shuruppak: The First Book of Men

2022-02-12
2022-02-12
45 min.
Amber Snow
literatura mądrościowa Sumer Ubara-Tutu Ziudsura Utnapisztim Noe księga przysłów Ziusudra

Jeden z najstarszych zachowanych tekstów, wyprzedzający popularny Epos o Gilgameszu co najmniej o 800 lat. Instrukcje z Shurupakk nie są zachowane w całości, jednak jako że są w formie paragrafów, które dotyczą różnych tematów, nie sprawiają trudności w czytaniu.

Tekst ten należy do popularnej na całym Bliskim Wschodzie literatury mądrościowej, którą w bliższym nam Starym Testamencie można znaleźć w postaci Psalmów, Eklezjastesa, Księgi Hioba, Mądrości Salomona i Mądrości Syracha.

W "Instrukcjach..." rad udziela Ubara-Tutu, będący wg sumeryjskich list królów ostatnim władcą przed Potopem. Udziela ich swojemu synowi, Ziusudrze, który jest utożsamiany z Utnapisztimem, sumeryjskim Noem, do którego w "Eposie..." wyprawia się Gilgamesz poszukujący tajemnicy nieśmiertelności.

Mimo tak sensacyjnych bohaterów, tekst jako literatura dydaktyczna traktuje nas jedynie trzeźwymi radami, osadzonymi w codzienności tamtych czasów, z których część jest uniwersalna do dziś. Co ciekawe, sporo z nich trzyma się wzorca dwuwierszowego maszal. Oto kilka z nich:

42-43 Nie powinieneś mówić niestosownie; [to] później zastawi na ciebie pułapkę.

54-57 Nie zakładaj domu z mężczyzną aroganckim: uczyni twoje życie życiem niewolnicy. Nie będziesz w stanie przejść nigdy przez mieszkanie bez krzyku: „Chodź tu! Chodź tutaj!”

97-100 Gdy chodzi o czyjś chleb, łatwo się mówi: „podaruję ci”, ale moment oddania może być odległy jak niebo. Jeśli pójdziesz za człowiekiem, który powiedział: „podaruję ci”, powie: „Nie mogę ci go dać – chleb właśnie się skończył”.

126 Nie powinieneś osądzać, kiedy pijesz piwo.

177 Niedbały rujnuje swoją rodzinę.

189-192 Chwytając za szyję ogromnego wołu można przejść przez rzekę. Idąc u boku potężnych ludzi z twojego miasta, mój synu, z pewnością się wzniesiesz.

202-203 Kochające serce utrzymuje rodzinę; nienawistne serce niszczy rodzinę.

Ubara-Tutu jest w tym tekście w podobnej roli, w jakiej w Biblii występuje Salomon, jako król obdarzony mądrością, którą dzieli się, zgodnie z bliskowschodnimi wzorcami literatury, ze swoim synem. Jest to więc forma literacka, skierowana od umownego doświadczonego ojca do umownego nastolatka, który jeszcze nie zna życia. Warto też spojrzeć na cały tekst porównując z X-cioma przykazaniami i salomonową Księgą Przysłów, w kontekście podobieństw i różnic. W końcu Abraham pochodził z sumeryjskiego Ur.

• Żyzny Półksiężyc
  • Historia starożytna